FMK: WIZKID – MADE IN LAGOS

Wizkid ile daha önce tanışmıştık. Kendisini Afrobeats ile tanıttık, geçen sene yayınladığı Soundman Vol.1 albümünü inceledik. Nijeryalı Starboy Wizkid oğlan o kadar çalışkan ki bu sene de Kasım ayı ile birlikte yeni albümü Made In Lagos‘u tüm kaosların (Sars (#endSars) sebebiyle albümün ertelenmesi) yanına bıraktı. İyi ki de yaptı, kendimize geldik. Müziğe böyle zamanlarda gerçekten çok daha fazla ihtiyaç olduğunu düşünenlerdenim.

Made In Lagos’u genel hatlarıyla özetlersek kendisine 1 kelime öbeği ile sesleniyorum: anti stress. Ben bir de pamuk gibi diyorum ama bu kısmı ciddiye almayabiliriz.

Anti stress açılımını da hem albümdeki şarkılardan No Stress’e yönlendirerek hem de Afrobeats’in o hani legworklerinin, twerklerinin bol olduğu yüksek tempolu şarkılarından ziyade daha farklı, daha sakin bir yerde duruşuyla yapıyorum. Soundman Vol.1 kadar sakin, şehvet dozu yüzde 50 kadar artırılmış Made In Lagos’un bir de şarkıların FUCK-MARRY-KILL açılımı ile ele almak isterim.

Not: Albümde 1 tane kötü şarkı yok. Şahsen hepsine nikahı basmış durumdayım.

FUCK

Mighty Wine: Sözlerinin yüzde 80’inin pidgin olması şarkının anlaşılırlığını asla etkilemiy0r, aksine o arzuya daha çok kapılıyorsunuz.

Essence ft. Tems: Albümü ilk dinlediğimde kendisini favorim olarak ilan etmiştim ancak albüme daldıkça etkisini yitirdiğini hissettim o yüzden kendisinin çabuk tüketilebileceğini düşünüyorum. Zira aynı sakin geçişler Essence’de de hayat buluyor. Tems işin içine biraz daha şehvet katıyor.

Roma ft. Terri: “Şöyle biraz hareket edelim.” demiş olsa gerek ki Roma ile biraz daha davullara yer vermiş. 1 dakika 36. saniyede şarkı yine değişikliğe gidiyor ki kendisini de patlatan kesinlikle bu açılım…

Grace: Albümün kapanışını Grace ile yapıyoruz. Tam bir albüm özetinde olan yapıt, sözleriyle de buna vurgu yapıyor sanki. Hem temposu yüksek hem de sakinliğini koruyan Grace ile geceler uzun.

Smile ft. H.E.R: Albümden daha önce yayınlanan Smile, albümün en naif şarkılarından. H.E.R muhteşem bir tercih olmuş, birlikte anlatmak istediklerini çok güzel sunmuşlar. Ve bence en güzel detay da videosunun güzelliği:

MARRY

Ginger: Hala ilk heyecanla dinlediğim Ginger’a bir diğer hayranlık duyduğum isim Burna Boy eşlik ediyor. Dolayısıyla masterpiece olması çok da zorlama olmamış. Beğenmeyen kitlenin yorumu şarkının aslında o bahsettiğim hareketli, hızlı motiflere sahip olmaması. Aslında Burna Boy chief şarkının sonlarına o baharatı eklemiş. O yükseliş gerçekten de dinleyici de beraberinde yükseltiyor çünkü gerçekten beklenmedik ancak tam da yerinde. Burna Boy’un yükselişi ile ilgili aşırı güldüğüm şu parodiyi de şuraya bırakmak isterim zira bence tüm albümü özetliyor: @tweetsavages 

True Love ft Tay Iwar, Proje: Ginger’dan sonraki favorim. Dört bir yanıyla tam bir lezzet olan True Love, işbirlikleri ile albümde kaliteyi de yakalamış.

Reckless: Nakarata geldiğinde başka bir dünyaya geçiş yaptığını anladığın ve saksafonu en olması gerektiği yere bırakan bir şarkı Reckless. Albümün olabilecek en doğru introsu olmuş. Sana bir şeylerin sakin gidebileceğinin haberini daha ilk saniyeden veriyor.

Blessed ft. Damian Marley: Tüm vücudunuzda hissedebileceğiniz, reggae’nin Made In Lagos ile yeni bir boyuta kavuşmuş hali gibi bir şarkı. Çok açıklamaya ihtiyaç olmadığını düşündüklerimden.

Sweet One: Albümün 10. şarkısı Sweet One, albümün gidişatında çok da sapma olmadığının altını çok net çizen bir düzenleme. Sürprizi olmayan ama saatlerce arkada çalsa dönüp de kapatmayacağınız türden.

No Stress: Tüm Afrika’nın bu şarkı üzerine kurulduğunu düşünerek aşırı kişisel bir açıklamada bulunmak isterim. Dünya da yansa “no stress” arkadaşlar. Bir de sözleri şuraya bırakıyorum, neden albümün tamamına referans verdiğimi daha netleştirebilmek adına:

I got the pretty pretty lady wey no like no stress
She got her own but she need some love
She got her own but she need some love
Then she tell me say na only me dey make her love
Tell me say na only me dey cool her stress
She tell me say na only me she want
She tell me say na me dey make her cum
She tell me say na me dey keep her warm

KILL

Longtime ft. Skepta: Anlamsız uzun bulduğum bir şarkı Longtime. Skepta’sanki daha çok verse ile gelseydi de aynı melodiye dakikalarca maruz kalmasaydık gibi bir düşünceyle dinlediğimi itiraf edebilirim.

Piece of Me ft. Ella Mai: Albümün en POP şarkısı. Sadece Wizkid sırtlasaydı belki daha çok hissedebilirdik şarkıyı.

Gyrate: Beni “Gyrate ile kaldığımız yerden devam ediyoruz” gibi bir düşünceye sevk ettiği için kendisini sıkıcı bulduğum, olmasa da olabilirmiş diye varsayımda bulunabileceğim bir düzenleme. Asla beğenmedim dememekle birlikte daha çok davul ve aksiyona ihtiyaç. duyduğum zamanda çıkagelmesi ile kendisini öldürüyorum.