FREE FRIDAY THE 3RD (OZDELİCE)

Free Friday’in en sevdiğiniz içerik olduğunu biliyorum. Yine aklıma ne geldiyse düzeltmeden yazdığım köşemde bu sefer aklıma en çok işsizliğim geldi, okuyacak olduğunuz için teşekkürler!

  • İşsiz olmam vesilesiyle hayatımın 3 bölü 4’ünü Youtube’da geçiriyorum. Ve çok güzel içeriklere denk gelmenin haklı gururunu yaşıyorum. Bunlardan biri Gaye Su Akyol ve Melikşah Altuntaş‘ın Allianz Motto Müzik kanalındaki yayınları “Yıllar Yılan: 1994”. İzlerken o 43 dakika nasıl geçti, çok iyi bildiğim şeyleri dinlerken yine de nasıl böyle tav oldum bilemedim. Gelecek videolarında 60’lardan, 70’lerden de bahsedeceklerini söylüyorlar ki hevesimiz bu yönde.

  • Ezhel‘in yeni single’ı Felaket‘i Cezayir’li bir arkadaşıma dinlettim. Şarkıdaki duygusal oryantalist ritimleri ve Ezhel’in yorumlayış biçimini Cezayir’in kendine özgü müziği Rai‘nin yavaş tempo haline benzetti. Yaaaani evet, biraz. Yeni nesil Cezayir Rai müziği korkunç gelebilir de eskiler sevimli. Bir kere hepimizin çok iyi bildiği Cheb Khaled – Aicha diye bir şey var bu dünyada.

  • Ayrıca Ezhel yine seviyeyi aştı gibi hissediyorum. Bundan sonra üretilecek rap şarkılarda reggae fırtınasıyla harmanlanmış oryantal altyapılar ( ya da tam tersi, teknik bilemiyorum) daha çok duyulursa şaşırmayalım.

  • Bu aralar her ne kadar boşta da olsam Netflix‘in hızına yetişemiyorum. Art arda sayısız dizi yayınladı ki bu normal. Ama hepsinin çok güzel olduğu feedback’lerini ortalıklarda dolanması can sıkıcı zira nereden başlayacağımı bilemedim. You, Pose, Dogs of Berlin, Perfume ve Russian Doll henüz listede.

  • Asıl bu sene yayınlanan Trigger Warning with Killer Mike şu ilgi odağım. Siz kendi aranızda ne kadar konuştunuz, bunun hakkında ne döndü kaçırdığım için bilmiyorum ama belgesel tadındaki seri, verdiği mesajlar doğrultusunda tam benlik gidiyor. Run The Jewels‘un Mike’ının eğitim sistemine “dokunduğu” seriden 2 bölümüm kaldı.

Bu kadar yeter.