HEADLINER: BAŞARIYLA BİRLİKTE GELEN İDDİALAR VE “CANCEL” KÜLTÜRÜ

Bir müzisyenin bir şekilde fikir hırsızlığı yaptığı, bir başka müzisyenden fazlasıyla etkilendiği iddialarını hepimiz mutlaka birden fazla kez duymuşuzdur. Bunun en ünlü örnekleri Blurred Lines (zaten yeterince problematik bir şarkı değilmiş gibi) ile ilgili yıllarca süren dava, Uptown Funk’ın zamanla uzadıkça uzayan şarkı yazarı listesi… Bu listeye geçtiğimiz aylarda maalesef Olivia Rodrigo da eklendi.

Henüz hakkında herhangi bir hukuki işlem başlatılacak kadar ciddi bir iddia ortaya atılmamış olsa da önce albüm filmi Prom’un afişi için Courtney Love tarafından fikir hırsızlığıyla suçlandı. Bu da beraberinde “üzgün prom queen” konseptini sahiplenebilir misin, ilham ve intihal arasında çizgi nasıl belirlenebilir gibi tartışmaları beraberinde getirdi. Hemen sonrasında, daha tartışmalar devam ederken SOUR‘ın hitlerinden Deja Vu’nun besteci listesine St. Vincent, Jack Antonoff ve Taylor Swift’in isimlerini eklendi. Olivia kendisi şarkının bridge’inde Cruel Summer’dan etkilendiğini açıkladı. Bir sonraki iddia da çok gecikmedi. TikTok’ta albümün başka bir hit şarkısı good 4 u ve Paramore’un Misery Business’ını mash-up’layan yüzlerce video belirdi. İki şarkı sadece muhtemelen yüzlerce pop şarkısında duymuş olabileceğimiz akor yürüyüşünü paylaşıyor olsa da Olivia, Hayley Williams ve Josh Farro’ya kredilerini vermekte gecikmedi.

Bence burada hem müzik dünyasında hem de başka birçok alanda sık sık karşılaştığımız bir pattern görüyoruz. Genç bir kadın sahip olduğu yetenekle bir başarı elde ediyor ve bundan şüphe duyan, kendi başarısı olduğuna inanmayan, bundan bir fayda etmek isteyen kişiler güçlü bir dayanağı olmayan bir şekilde suçlamalarda bulunuyor. Benzerleri içinse çok uzağa gitmeye gerek yok, Britney Spears’ın babası tarafından yıllardır sömürülmesi, Kim Kardashian ve Kanye ikilisinin Taylor Swift’i cancel etmeye çalışması da bu pattern’ın örneklerinden.

Çok daha uzun senelerce ismini duyacağımızdan Olivia için ilk albümünün bu tarz hadiselerle anılmamasını istediğinden ötürü yumuşak başlı davranmayı bırakıp muhtemelen başarılı bir kadın olarak sık sık karşılaşacağı bu suçlamalara karşı durabilme gücü dilerken yaptığı müziğinin verdiği ilhamın evrilişinden rahatsızlık duymayan Elvis Costello’nun başka bir iddiaya verdiği cevabı buraya bırakıyorum.