HEADLINER: MÜZİK ENDÜSTRİSİNİN YENİ OYUNCUSU TIKTOK

2018 yılında ilk çıkışından bu yana TikTok hem belirli şarkılara özel viralleşen dansların videolarıyla hem de videoların arka planlarındaki müzikler aracılığıyla müzik sektörüyle içli dışlı olmuştu. TikTok’un popülerliğinin kalıcı olduğundan emin olduğumuz şu zamanlarda ise bu platformun yeri çok daha önemli bir hâl aldı. Bu durumda bizim de bu ilişkiyi irdelememiz kaçınılmazdı.

2017 sonunda Çin merkezli Bytedance şirketi lip-sync videolarının paylaşıldığı platform Musical.ly’i satın almasıyla ilk adımlar atılmış oldu. Bundan birkaç ay sonra da yeni markasıyla TikTok başarılı bir çıkış yaptı. TikTok çıkışından bu yana 1 milyardan fazla aktif kullanıcı toplamayı başardı. Geçtiğimiz Temmuz itibariyle 3 dakikaya yükselmiş olsa da öncesinde sadece 15 saniyelik videolara izin veren platform özellikle içeriklerin çok hızlı popülerleşip yayılması özelliğiyle kayıt şirketlerinin radarına girdi. 15 saniye yeni bir single’ı tease etmek için idealdi.

İlk zamanlarından beri viral içerikleri üreten kullanıcılar her gün yüzlerce şarkı tanıtımı teklifi aldıklarını belirtiyorlar. Bazen bu şekilde planlı olsa da zaman zaman şarkıların tesadüfi bir şekilde popülerleştiği de oluyor. Mesela ilk kez 1977 yılında yayımlanan Fleetwood Mac’in Rumours albümü, Dreams şarkısının henüz başlangıç noktasına ulaşamadığım bir şekilde kullanılmaya başlayıp popülerleşmesiyle rastgele bir şekilde dinlenme listelerinde belirmeye başlamıştı. Aynı şekilde Matthew Wilder’ın 1983 tarihli şarkısı Break My Stride, 2020 yılında durduk yere yükselmişti. Bunun bir başka şekli ise çıktığı zamanda aşırı başarılı olamamış ama bir 10 saniyelik bir hook’a sahip şarkıların inanılmaz dinlenme sayılarına ulaşması. Bunun örneği de Harmless’ın Swing Lynn şarkısı, yarı başarılı albümün diğer şarkıları Spotify’da sadece yüz binleri görürken Swing Lynn neredeyse yüz milyon dinlenmeye ulaşmış durumda. Bunun dışında yeni çıkış yapan genç sanatçılar için TikTok inanılmaz bir tanıtım aracı. Bunun ilk örneği de Lil Nas X ve Old Town Road’un hızlı başarısı. Bir diğeri ise sadece 10 gönderisi bulunan hesabından paylaştığı ilk şarkısı driver’s license ile milyonlarca görüntülenmeye ve takipçiye ulaşan ve bizim de dilimizden düşmeyen isim Olivia Rodrigo.

Peki neden TikTok müzik tanıtımı üzerinde böyle bir etkiye sahip? Bence birinci sebep şu sıralar pek çok insanın müzik keşfetmek için kullandığı araçlar olan streaming servislerinin öneri algoritmalarının tekdüzeliğinden farklı olması. Kullanıcılarının TikTok’ta farklı müziklere, streaming servislerinin öneremeyeceği bir şarkıya maruz kalmaları çok daha olası. İkincisi de TikTok’un yarattığı community hissi, kullanıcının takip ettiği bir influencer’ın yarattığı bir trendi takip etme ve onunla bağlantılı olan bir müziği dinleme isteği olabilir. Bir diğer sebep ise şu an sosyal medya etkisinin her zamankinden güçlü ve hızlı oluşuyla birlikte kayıt şirketlerinin bu yöne kayışı. Yani zaten bir sanatçıyı takip etmek isteyen hayranı en kısa sürede yeni bir habere ulaşmak istiyorsa buna TikTok aracılığıyla ulaşıyor. Dolayısıyla bu döngü git gide birbirini besliyor.

Bu gelişmeler ile müzik sektörü çok hızlanmış durumda, TikTok ile sanatçılar şöhretten ve dinleyicileri de yepyeni müziklerden sadece 15 saniye uzaklıkta.