TANIŞIN: MODERN NATURE

Bültenimizi belirli bir süredir takip edenler bilir. Birkaç hafta (ya da ay olabilir mi?) önce Headliner köşemizde Radio Paradise ile yeniden şekillenen müzik keşif sürecimden bahsetmiştim. İşte, böyle bir keşif günlerinden birinde Modern Nature ile karşılaştım ve ilk albümlerinin teklisi Footsteps ile hemen radarıma girdiler.

Modern Nature; Ultimate Painting grubundan Jack Cooper liderliğinde kurulan bir İngiliz grup. (Bilmeyenler için söyleyelim, Ultimate Painting sektörün uzun senelerdir içerisinde olan ama bir türlü hak ettiği değeri yakalamayıp dağılmış bir grup) Aynı zamanda Beak> grubundan Will Young ve Woods’dan Aaron Neveu de bu grupta. Bu gruplardan en az bir tanesini bilenler hemen parçaları tamamlayacaktır. Sunwatchers’dan Jeff Tobias’ın saksafonda yerini alması ile Modern Nature, tam olarak indie müzikte uzun zamandır aradığımı bana verdi.

Modern Nature’ın müziği; görmüş, geçirmiş ve dünyevi problemleri bir kenara koyacak olgunluğa ulaşmış 30 yaşlarında bir adam gibi kokuyor. Zamanında yeterince başarısız olduğu için artık başkalarına kanıtlayacak hiçbir şeyi yok. Sınırlarını bir kenara bırakarak kontrolü bırakmış, bu nedenle de zamanın kaçıp gitmesi ile ilgili bir sorunu yok. Jack Cooper’ın tüm şarkılardaki dingin ve huzurlu vokalleri de buradan geliyor olsa gerek.

İlk albüm How to Live herhangi bir türe ait olmadan deneysel ama bir o kadar da bütünsel bir şekilde akıyor. Hatta şarkıların neredeyse hiçbiri bitmeden bir sonraki şarkıya bağlanıyor. Müziğin deneysel yanı Modern Nature’ı daha da özgün hâle getiriyor. How to Live tam anlamıyla Woods’un yapabileceği bir albüm. Ancak şarkının tam miladını tükettiğini düşündüğünüzde gelen Footsteps saksafon solosu, Séance’da hızlanan davullar ya da atlanan ritimler ile şarkılar farklı parçalardan oluşan bir zincir gibi bir araya geliyor.

Modern Nature asla ama asla radyoda duyabileceğiniz bir grup değil. (Tabii ki bu radyo Paradise değilse) Sadece müziğin güzelliğini tüm bütünlüğü ile hissedip takdir edebileceğiniz o gruplardan biri. Tam bir Salon İKSV grubu. Salon’un müdavimleri ne demek istediğimi anladı.