HEADLINER: MÜZİK SEKTÖRÜNDE JACK ANTONOFF HAKİMİYETİ

Geçtiğimiz günlerde Lorde’un yayımlanan yeni albümü Solar Power’ı dinlerken tınılarının ne kadar da Lana Del Rey’e benzediğini fark ettim. Lorde’da bu benzerliği görmek maalesef bende Olivia Rodrigo’nun drivers licence şarkısında Lorde duyduğumda yaşadığım yüz buruşukluğunu yarattı. (cringe) Albümün daha derinlerine indiğimde ise bu şaşkınlığımı bir kenara bıraktım. Solar Power’ın prodüktör koltuğunda Jack Antonoff oturuyor.

Bir prodüktör olarak Antonoff için neyin önemli olduğu sorulduğunda imza bir sound yakalamaktansa duygusal bir akışı tercih ettiğini söylüyor. Üretim sürecinde kafasındaki en önemli soruyu ise şu şekilde ifade ediyor: “Bundan daha iyisini yapabilir miyiz?” Hatta Pitchfork ile gerçekleştirdiği bir röportaja göre bu oturumlar tam anlamıyla psikoterapi gibi geçiyor. Gerçek şu ki Lana Del Rey, Clairo, Taylor Swift, St. Vincent gibi birçok kadın müzisyenin albümlerinde prodüktörlük yapan Antonoff, beraber çalıştığı kişilerin içerisindeki yaratıcı gücü çıkarmada oldukça başarılı. Son birkaç senenin en iyi işlerini düşündüğünüzde karşınıza Antonoff çıkıyor. Şu ana kadar gerçekleştirdiği işler ile birlikte çalıştığı kişilerin içerisindeki en iyiyi çıkardığı aşikar.

Her ne kadar bazı hayranlar St. Vincent, Lorde gibi isimlerin son albümlerindeki düşüş için Antonoff’u suçlasalar da kadın bir prodüktörün ortaya çıkıp her şeyi ele geçirmesini beklediğim bu süreçte sevgili Jack’i tercih ederim. Annie Clark’ın son albümündeki şarkılar kendisinin dehasını yansıtmaktan uzak. Lorde’un yeni yayımlanan Solar Power’ı diyet bisküvi tadında. (Kendi işleri haricinde tek kötü Jack Antonoff işi bence) Norman fucking Rockwell!,  folklore, Melodrama gibi albümleri artık geride bırakırken şu soruyu da sormadan edemiyorum: Antonoff’un yaratıcı gücünün sonuna gelmiş olabilir miyiz?

Prodüktörlerin tercih edilen büyük isim hâline gelmeleri müzik sektöründe kısır döngüler yaratabiliyor. Örneğin; büyük çıkış yakalamak isteyen “bir sonraki büyük isim” Max Martin’in kapısını çalıyor. İronik olan ise Max Martin’in prodüktör koltuğunda oturması bu isimlere reçeteyi yazıyor. Paranın tetiklediği bu döngü içerisinde yatak odasında yaptığı müzikler ile bu yola çıkan Jack Antonoff, sektörün en samimi isimlerinden biri. Umarız Solar Power ve son Bleachers albümü bizi yanıltır. Bir sonraki güzel albüm köşemizde yine Antonoff’u güzel anıyor oluruz.