İNCELEME: CLAIRO – SLING

2019 yılında Clairo’nun lo-fi tınıları ile tanıştığımda kendisinin sektörün şımartmaya hazır olduğu bir başka Z kuşağı ismi olduğunu düşünüyordum. Danielle Haim davulları ve Rostam prodüktörlüğündeki Immunity, bu kadar genç yaşta bir müzisyenden bekleyebileceklerinizin çok ötesindeydi. 2021 yılından bildiriyoruz. Elinde gitarı ve abartıdan uzak klavyesi ile Clairo’yu anlamak için hâlâ şarkı sözlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Kısacası hiçbir şey değişmedi.

Henüz daha ilk albümde Clairo, günümüz neslinin önde gelen şarkı sözü yazarlarından biri olabileceğinin sinyalini vermişti. İkinci albümde ise ilk albümün bir şans eseri olmadığından emin oluyorsunuz. Aradan geçen 2 senede sevgili Claire’in büyüdüğünü fark etmemek elde değil. Immunity’de intihar düşüncesi ile arkadaşını korkutması, yakın arkadaşına karşılıksız aşk duyması gibi gençlik yıllarının biraz naif, ama bir o kadar da ciddi dertlerinin hikayesini dinledik. Yeni albümde ise 70’ler folk’undan ilham alan bir yetişkin perspektifi ile karşı karşıyasınız.

Yeni albüm Sling’in prodüktör koltuğunda ise Jack Antonoff oturuyor. Kendisinin kadın müzisyenlerin yaratıcı gücünü ortaya çıkarmadaki başarısı kaçınılmaz. Yeni albümde Clairo, Antonoff’un gücü ile bir önceki albümden farklı bir noktaya doğru yol alıyor. Fazlasıyla usta melodiler ve kusursuz bir şekilde akan klavyeleri ile Clairo, olduğu yaşı arkada bırakarak geleceğe doğru cesur bir bakış atıyor. Keskin alternatif ve pop tınılar arasında boğuldumuz son birkaç senede aradığımız indie tınıları ile bizleri buluşturuyor. Bu nedenle bu albümü herhangi bir başka sanatçıya ya da albüme benzetmem oldukça güç.

Albümün geneline baktığınızda “hit” olabilecek bir şarkı bile bulmanız zor. Vinyl bir kopyasını alarak en ince detaylarına kadar içinize çekmeniz daha olası. Nitekim albümün en güçlü yanı içerisine yerleştirilmiş müzikal beceriler. Albümün Harbor, Just For Today ve Little Changes gibi kayıtlarının genel resimde soluk kaldığı noktalar oluyor. Bu nedenle ilk albüm Immunity’i bu albümde bulmanız zor. Clairo’nun vokalleri ise tam olarak bıraktığınız gibi. İlk dinleyişte Clairo’nun etrafında olan biteni zerre umursamadığını düşünebilirsiniz. Eğer öyleyse kendisine tekrardan kulak verin.