TANIŞIN: MELENTINI

Melentini üç tutkusunun tiyatro, sinema ve müzik oldugunu söylüyor. Bunu hemen herhangi bir şarkısını dinlediğinizde hissetmeniz de mümkün. Kariyerine Yunanistan’da başlayan sanatçı ilk albümü explosions around, the desert inside‘ı 2013 yılında yayımladı. Daha ilk şarkısından dinleyicisini melankolik, yer yer tekinsiz bir dünyaya sürükleyen albümde özellikle Melentini’nin vokalleri ve yaylıların az ve öz kullanımı parlıyor.

Beş sene ve onlarca film müziği bestesi ardından gelen ikinci albümü Zrsha; Fundus Uterus’ta ise belki de Berlin’e taşınmasının etkisiyle elektronik tabanlı ve daha atmosferik şarkılara kulak veriyoruz. Albümün büyük kısmı yavaş yükselen synthler ve downtempo beatler üzerine kurulu olsa da, Melentini’nin birincil enstrümanı olan piyano hala başrolde. Albümden Berlin Müzik Videosu Ödülleri’nde aday gösterilen videoyu da hemen buradan izleyebilirsiniz.

Üçüncü ve en son albümü 9 Songs for Post-Greek Films ise sanatçının şu ana kadar bestelediği film müziklerinin bir derlemesi. Bu şarkılarda da özellikle sanatçının bir sahne, hatta bir dünya yaratma konusundaki yeteneğini dokuz ayrı örnekle görmüş oluyoruz.

Henüz kesin bir haber olmasa da geçen ay çıkan son single’ı Σεμπαστıανsanatçının bir sonraki albümünün daha yüksek tempolu bir dans albümü olacağını işaret ediyor gibi. Yeni bir albüm için beklemedeyken Melentini’yi Spotify, Bandcamp, Instagram, Youtube ve Facebook’ta bulabilirsiniz.