İNCELEME- AH! KOSMOS- BEAUTIFUL SWAMP

Ah! Kosmos‘u seviyoruz çünkü daha önce hiç yapılmayanı çok daha farklı ve yaratıcı bir şekilde yaptı, hâla yapıyor. Elektronik tınılara yeni bir yorum getiren ilk albüm Bastards ile çok ses getirdi, Mabel Matiz ile harika bir iş birliği yaptı ve birçok birbirinden güzel müzik etkinliğinde yer aldı. Durum böyle olunca da ikinci uzunçalar için beklentilerimizi fazlasıyla yükseltti. Dün itibariyle geri sayım bitti ve yeni albüm Beautiful Swamp‘a kavuştuk.

Ah! Kosmos, nam-ı diğer Başak Günak, ilk albümünde gerçek duyguları alarak bir hayale dönüştürebilmekte fazlasıyla iyiydi. İkinci albümlerde oluşan genel hayal kırıklıklarını düşününce beklentilerimi olabildiğince düşük tutmaya çalıştım. Yine de ilk albümün de çok ötesinde bir iş çıkardığını söylemeliyim. Beautiful Swamp, adı üzerinde ne kadar çırpınırsanız o kadar içine battığınız melodilere sahip. Bastards’ın hayatımıza getirdiği karanlık üzerimize daha da çöküyor. Ancak sizi bir hayalin içine doğru sürüklemesine izin verdiğiniz ve karanlıktan korkmadığınız melodiler bunlar. O yüzden sakin!

Albümde en çok öne çıkan kayıtlar şaşırtmadan single kayıtları June ve Özgür Yılmaz iş birlikli Wide oluyor. (Özellikle hemen yukarıda bulabileceğiniz Wide şarkısına ait olan müzik videosunun  türünün gelmiş geçmişen iyi örneği olduğuna dair kuvvetli hislerim var.) Albümde benim gözden kaçtığını düşündüğüm ve dinlemeden duramadığım kayıtlar ise Leah Christensen ortaklı Paradise ve Elif Çağlar imzalı Beyond Dreams oldu. Günak’ın müziğinde ortaklıklara daha fazla gitmesi taraftarıyım. Bu kayıtlar, birçok farklı tarzda müzik icra eden müzisyenlerin tınılarını zenginleştiren harika eklemeler yaptığının en iyi örnekleri. Sadece iş birliklerinden oluşan ve çok farklı tarzları birleştiren bir Ah! Kosmos albümü hayalim var. Umarım, hayalim gerçek olur!

3 senelik bekleyiş sona erdi ve ikinci uzunçalar Beautiful Swamp ile Ah! Kosmos beklenenin çok daha ötesini sunuyor. 25 Ekim‘de albümün lansman konseri Salon IKSV‘de gerçekleşecek. Geri sayıma başlayabilirsiniz!

Bastards ile Ah! Kosmos’u ilk tanıdığımız dönemler. Hey gidi günler!

Mabel Matiz ile olan iş birliğini de unutmadık.