RÖPORTAJ: AH! KOSMOS

Pek sevdiğimiz Başak Günak namıdiğer Ah! Kosmos ile en son yaklaşık iki yıl önce, ilk albümü Bastards çıkmadan hemen önce konuşmuştuk. Hazır yeni EP’si Together We Collide da çıkmışken arayı kapatalım dedik. Yeni EP, Mabel Matiz ile birlikte yaptığı Mavi isimli şarkı ve klibi, gelecek planları ve gökyüzü hakkında tadından yenmez bir sohbet çıktı ortaya.

Ah! Kosmos‘u bu Cuma (6 Mayıs) Zorlu PSM‘de Pantha du Prince‘ten önce izleyebilirsiniz.

Selamlar! Öncelikle nasılsınız, nasıl gidiyor diye soralım. Yeni EP, yeni klipler, konser hazırlıkları derken epey yoğun bir koşturmacanın içinde olduğunuzu tahmin ediyoruz : )

Evet oldukça yoğun gidiyor, güzel bir üretim sürecindeyim, işleri tamamlamanın son aşamaları zor olsa da çoğunlukla keyifli akıyor zaman : )

İlk albümünüz Bastards ile haklı olarak hem yurtiçinde hem de yurtdışında çok olumlu geri dönüşler aldınız. Aradan tam iki sene geçti, şöyle bir dönüp baktığınızda ne düşünüyorsunuz? Bu geçen iki yıl size neler kazandırdı, “şunu şöyle yapsaydım keşke” dediğiniz oldu mu hiç?

Bastards iki senelik bir dönemin panoramasını gösteriyordu benim için. Geçenlerde ben de son bir sene olanları hatırlamak ve çağırmak istedim. O kadar çok şey olmuş ki, hatırlamak zaman alıyor…

Güzel olayların yanında zorlayıcı zamanlar da yaşadım. Güzeli de zoru da kendi zamanıyla birlikte geçmenin önemli değeri olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden geriye dönüp bir şeyleri değiştirmek istemezdim. Yaşananların hepsini yanımda tutup devam etmek kıymetli geliyor.

Yeni EP’niz Together We Collide çıktı. İki şarkı da nefis olmuş, tebrik ederiz öncelikle. Şarkılarda Ah! Kosmos’un imzası o tekinsiz ve yoğun sound’u yine duysak da bu sefer Bastards’a göre hem daha organik ve doğaya dönük hem de daha uhrevi bir hava var şarkılarda; mesela Silent Safe, teatralliğinin yanı sıra yaptığınız en “catchy” ve en pop nakaratlı şarkı olmuş bizce. “Biraz farklı sularda yüzeyim” düşünceniz var mıydı yoksa çalıştığınız isimlerle de birlikte daha doğal bir şekilde mi yürüdü EP süreci?

İçsel değişimlerin sese de yansıdığını hissediyorum. Dediğiniz gibi karanlık taraf duruyor ama bu karanlığı yaşayış şeklimin değişmesiyle sesler de dönüştü. Aslı’yla şarkımız Silent Safe oldukça eski bir parça. İçime sindiği noktaya gelmesi ise uzun sürdü. Birçok kez yeniden aranje ettim ve neredeyse 2 sene parçayla karşılıklı oturduk diyebilirim. Ne kadar plan yapmaya çalışsam da parçaların kendi yollarını, ses paletlerini ve kendi zamanlarını seçtiğini düşünmeye başladım.

Bastards’ın kapağında dipsiz, karanlık bir kuyu vardı. Bu EP’de ise tünelin ucunda bir ışık var sanki, iki şarkıdan da umut aşılayıcı bir şeyler yakalamak mümkün. Katılır mısınız bize, Bastards’a göre daha aydınlık bir Ah! Kosmos mu karşımızdaki?

Yakın dostlarım da bu şekilde yorumluyorlar, bunun size de böyle yansıdığını duymak güzel. Olaylara ve kendime yaklaşımımın değişmesiyle seslere de, kapaktaki sanatsal işlere de farkında olmadan bu yansıyor belki. Üretimin içindeyken bunu görebilmem mümkün olmuyor.

From the Land Below’da adını giderek daha da sık duyduğumuz Lafawndah ile iş birliği yaptınız, ki kendisinin sesi gerçekten cuk oturmuş şarkıya. Bu birliktelik nasıl çıktı ortaya, ileride başka yabancı sanatçılarla da iş birlikleri duyar mıyız sizden?

Diğer sanatçılarla birlikte çalışmaktan çok keyif alıyorum, fırsat oldukça da denemeler yapıyorum. Yasmin (Lafawndah) Tokyo’da tanıştığım bir arkadaşım, orada da bir parça yapmayı denemiştik. Geçtiğimiz aylarda bir konser için yolu İstanbul’la kesişince birlikte zaman geçirme şansımız oldu. Yaptığım bir müziği dinlettim ve histe ortaklaşıp sözleri yazdık.

EP’nin kapağı, CANAN’ın Işıl Işıl Karanlık isimli sergisinden. Eserin kadın bedeni, çaresizlik, ataerkillik ve doğa gibi meselelere atıfta bulunduğunu görüyoruz. Bu eseri EP’nin kapağına taşıma fikri nasıl ortaya çıktı? Kapak ile EP’deki şarkılar arasında nasıl bir ilişki var sizce?

CANAN’ın dert ettiği meseleleri aktarış biçiminde çok kudretli bir ateş olduğunu hissediyorum. Toprağı hisseden, toprağın içine giren, karanlığa nefes alan…

EP’deki iki parçanın dönüştürmeye çalıştıkları ve bunu yaparkenki nefes alışları CANAN’ın Işıl Işıl Karanlık’taki işleriyle benim için benzer bir yerden konuşuyor. Ayrıca Aslı, Yasmin ve benim bu ortaklığımızdaki ve varoluşlarımızdaki ortak ateşi çok iyi yansıttığını hissediyorum.

a2093234018_10

Peki bu iki şarkı bir “albüm öncesi tadımlığı” mıydı yoksa yeni albüm için çok beklememiz gerekecek mi? : )

Albüm üzerinde çalışmaya devam ediyorum : )

Mabel Matiz ile birlikte yaptığınız Mavi isimli şarkıya geçtiğimiz günlerde bir de klip çektiniz. Üstelik yönetmenliğini de yine Mabel Matiz ile siz yaptınız. Şarkının ve klibin hikayesini dinleyebilir miyiz sizden? Kendi şarkınızın klibinin yönetmeni olmak nasıl bir his?

Şarkıyı geçtiğimiz sene kaybettiğimiz Zeliş ve Boysan’ın anısına yazdık. Mavi’nin üretim süreci yası tutma ve dönüştürmeye çalışma açılarından bizim için çok önemli bir yere sahip. Şarkı yayınlandıktan birkaç ay sonra da Mabel’le video çekmek istedik. Parçayı yaparkenki hislerin bedende rezonansını görmek ve yeni yollarına bir selam olarak yansıtmak istedik. Videoyu çekmenin çok zorlu yanları var. Bir yandan da hayalinizdekini görsele yansıtmayı denemek, ne işliyor ne işlemiyor deneyimlemek çok değerli.

Bu aralar yeni neler dinliyorsunuz? “Şu müzisyene, şu albümüne çok sardım” diyebileceğiniz kimler var şu sıralar?

Yeni albümünün çıkışıyla yine Arca’ya sardım.

Instagram’ınıza baktığımızda bol bol gökyüzü fotoğrafı görüyoruz. “I share my visual diary and sky above/below” diye de yazmışsınız zaten. Gökyüzü nasıl bir ilham kaynağı sizin için?

Evet çok seviyorum gökyüzü çekmeyi. Gökyüzünü, dağları, suyu hatırlamak bazı döngülere girdiğinizde içinize iyi geliyor.

Son olarak; farklı disiplinler için de sanat yapan birisiniz, ufukta yeni projeler var mı? Ah! Kosmos’un müziğini çok sinematik buluyoruz biz, bir filme soundtrack yapmanız kulağa harika geliyor mesela. Veya kısa zaman önce Instagram’da yeni bir remix haberi vermiştiniz, yeni remixler duyacak mıyız sizden?

Evet önümüzdeki dönemde birkaç yeni remix daha olacak. Bunun yanı sıra Gizem Aksu’yla yeni bir performans üzerinde çalışıyoruz. Mayıs ayında performe ediyor olacağız.

Çok teşekkürler!