İNCELEME: ALTIN GÜN – YOL

Altın Gün, bünyesinde 2 Türk bulunduran ve daha çok yeni olan bir grup. Genellikle Selda Bağcan, Erkin Koray ve Barış Manço gibi 70’ler Türk rock müziğini kendi yorumlarını da katarak yorumlamaları ile tanınıyorlar. 2018’de piyasaya sürdükleri ilk albümleri olan On ve 2019’da piyasaya sürdükleri Gece (Gece albümüyle Grammy’e aday gösterilmişlerdi) albümlerinde olduğu gibi geçtiğimiz haftalarda çıkardıkları Yol albümünde de 70’ler müziklerini yorumlamaya devam ediyorlar.

En çok şarkıyı bulunduran Yol albümlerini diğerlerine göre daha akıcı buldum. Fakat pandemi etkisinden olsa gerek bağlama ve elektro gitar seslerini çok duyamıyorsunuz. Albümün büyük bölümü bilgisayarda yapılmış anlaşılan. Bu durum beni çok rahatsız etmese de hoşnut olmayan bir kesim de azımsanacak kadar az değil. Albümde benim en çok beğendiğim şarkı Yüce Dağ Başında oldu.  Grubun vokalisti olan Merve Taşdemir, Yüce Dağ Başında ile ilgili ‘’Bu şarkıyı yaparken Adile Naşit’i düşündüm, Ah Nerede filmi balkon sahnesi…’’ şeklinde paylaşımda bulunmuştu. Şarkıda da tam olarak bu duyguyu aktardığını söyleyebilirim. Şarkının klibini Tiga’nın Bugatti şarkısının klibine de biraz benzettim. Belki de hiçbir benzerlik yoktur ve ben halüsinasyon görüyorumdur.

70’ler ve Anadolu Rock tarzında müzik yapan ve bu işi Türkiye sınırları dışarısında yaparak eski şarkılarımızı, türkülerimizi günümüze harika bir şekilde uyarlayan isimler görmek gerçekten çok güzel. Bu ve bu gibi grupların daha çok olmasını isterim. Ayrıca ileride yurt dışında en az Selda Bağcan kadar dinlenebileceklerine inanıyorum. Zaten sürekli yurt dışında büyük sahnelerde canlı konserler ve KEXP, 3voor12 gibi yerlerde de canlı performanslar yapıyorlar. Umarım ileride Türkiye’ye daha sık uğrarlar.