GRAMMY 2021: KAZANAN AFROBEATS

Bu senenin Grammy’li isimleri ne kadar dikkatinizi çekti? Takip etme şansınız oldu mu? Benim bu sene dikkatimi çeken tek bir durum söz konusu: Wizkid ve Burna Boy, Grammy 2021’de Best Global Music ve Best Music Video kategorilerinde kazandılar.

İyi bir Afro müzik dinleyicisi olarak, Afro müziğin geldiği noktayı gıptayla karşıladığımı söyleyebilirim. Wizkid Starboy‘un Fever isimli şarkısını ilk dinlediğim günden bu yana yükseleceğini tahmin etmiştim zira Beyonce’nin elinden tutması ile bugün, 2021’de Grammy’li bir müzisyen olarak dünya çapında üne kavuşmuş durumda. Burna Boy zaten son çıkardığı albümle ve altını çizdiği konular vesilesiyle çok hızlı yükselmeyi hak eden bir isimdi ama 2021’de hem Grammy hem de Justin Bieber iş birliği beni bile şaşırtmış durumda. Grammy’de Tiwa Savage da adaydı ancak kendisine bu sene nasip olmadı diyelim (hak ettiğinin altını 5 kere çizip boldlamak isterim). Davido zaten istemiyormuş o yüzden kendisini geçiyoruz…..

Yani durum o ki Nijerya’da müzik adına yaşanan bu değişim/dönüşüm inanılmaz. Henüz geçtiğimiz yaz EndSars hastagiyle hükümetin kendilerine yaşattığı işkenceyle zor zamanlar geçiren ülkenin 2021’de Grammy ile bu kadar güzel bir yükseliş yaşaması muazzam. Festivaller olsaydı headliner olarak kendilerini görüyor olacaktık muhtemelen.

Bu yükseliş nasıl oldu?

Yeniye, farklıya her zaman ihtiyacımız var. Afrobeat’in sürekli hareketli, hızlı, dans ettirmeden durmanın imkansız olduğu beatleri, zaman zaman değindiği politik konular (dünyadaki adaletsizlik, blacklivesmatter), Beyonce, Drake gibi isimlerin burayı keşfi ve sonrasında AlunaGeorge, H.E.R gibi çoğumuzun yakında takip ettiği isimlerin daha keyifli feat’ler yapması bu yükselişin önlenemez adımları diyebiliriz. Kendi adıma da ufak bir parantez açmak istersem: dinlediğim her şeyin artık sanki hep birbirine benziyor olmasının keşif sırasında beni her zaman boostlayan şarkılara denk gelmemin etkisi olduğunu düşünüyorum. Kültürü tanımada dezavantajları olsa da anlam vermeme yardımcı olduğuna inanıyorum.

Dolayısıyla hazır değerlenmişken birkaç ismi daha sizlerle şimdiden paylaşıyorum:

  • Rema
  • Naira Marley
  • Ayra Starr
  • Omay Lay

Peki, Best Global’da neden Türkiye yok?

Soran birkaç yabancı arkadaşıma cevabım net: Dil.

Genel anlamda Afrobeats sözleri zaman zaman lokal dilin kelimelerine (Yoruba/Pidgin) sahip olsa da bütün halinde İngilizce paketleniyor. Ayrıca İngiltere başta olmak üzere ABD’ye sık göç sebebiyle tüm dünyaya yayılabilirliği çok yüksek çünkü müziğin hikayesi paralel bir noktada kesişebiliyor. Biz doğal olarak ya kendi derdimizi anlatıyoruz ya da global anlamı yapaylaştırıyoruz (tamamen ana akımdan konuşuyorum).  O yüzden Nijeryalı isimlerin yükselişine çok şaşırmıyorum ve pek tabii kendilerini bir kez daha tebrik ediyorum.