TANIŞIN: STEREO NOVA

Stereo Nova, 90’ların başında iki müzisyen K. Bhta ve Michalis Delta tarafından kurulmuş bir elektronik müzik grubu. 1992 yılında çıkardıkları grubun ismini taşıyan albümle büyük ses getirmiş ve tanınırlığa kavuşmuş, 1997 yılına kadar sürdükleri projenin kısa ömrüne rağmen Yunanistan’ın elektronik müzik sahnesinde öncü bir isim haline gelmeyi ve hâlâ anılan bir grup olmayı başarmışlar. Grubun neredeyse otuz yıl önce denemiş olduğu teknik ya da tarz tercihleri hala güncelliğini koruyor ve günümüz elektronik müziğinde de izlerini görebiliyoruz.

Genellikle melodilerinin yanında arka planda kalan sözlerinde sosyal konuları ele alan grubun bütün şarkıları Yunanca da olsa şiirselliğinden ötürü hiçbir şey anlamadan da keyif alabiliyorsunuz. Özellikle en popüler albümleri Discolata’da rap ya da şiir resitali tarzında vokaller ağırlıkta.

Beş yıllık kariyerleri boyunca altı albüm çıkaran grubun üyeleri dağılmalarının ardından kariyerlerine solo olarak devam ediyorlar, kendilerine buradan ya da buradan ulaşabilirsiniz. 2008 yılında bir performans için bir araya gelmelerinin ardından belki yeni bir albüm çıkarmaları konuşulmuş olsa da bir sonuç vermemiş; ancak bundan tam on yıl sonra 2018’de grup tekrar bir araya gelip bir albüm çıkarmıştı. Ouranos isimli bu son albümleri geçmişlerine göz kırpıyor ve zaman zaman heyecanlandıran anlar sunuyor olsa da en iyi işleri olmaktan çok uzakta.

Bizim çok severek dinlediğimiz bu grubun favorimiz olan albümüne buradan ve grubun Spotify ve Facebook sayfalarına linklerden ulaşabilirsiniz.