NEDEN ARTIK MÜZİK GRUPLARI YOK?

Birkaç hafta önce Maroon 5‘ın solisti Adam Levine “Artık ortalıkta pek müzik grubu yok.” dediğinden beri; şöyle de bir grup var, böyle de bir grup var örnekleri ötesinde kendisine zaman zaman hak veriyorum, zaman zaman ise “Saçmalama Adam” diyorum.

Öncelikle gelin Adam’a bu sözleri söyleten nedenler üzerine konuşalım. Adam Adam diyorum ama zaten bu ortalıkta pek müzik grubu kalmadı konusu çok zamandır konuşuluyordu. Kendisi bir nevi bir sözcü olmuş oldu. Nedenlere geri dönersek; ilk neden olarak yaygın bilgisayar kullanımını rahatlıkla sayabiliriz. Globalleşen dünyada… -pardon bu başka bir konuydu.- İnsanların bilgisayar ile müzik yapabildiklerini keşfettikleri 1948 yılına gitmiyoruz tabii ki. İnsanların bireysel olarak bilgisayar başına geçip müzik yazabildikleri 90’lar sonları ve asıl bilgisayarlara kolay erişimin sağlandığı 2000’ler başlarına geliyoruz. Kayıt alma teknolojisinin de gelişmesiyle yatak odalarında yazılmış albümler yapmanın kolaylığı ile 5 kişi, 10 kişi stüdyoya girmeyle karşılaştırılamaz sanırım.

İkinci neden olarak ise kuşkusuz Rap’in yükleşi diyebiliriz. Alternatif Rock/Indie gruplarının Metal gruplarını bir köşeye yollaması gibi Rapstarlar da Alternatif Rock/Indie gruplarını bir köşeye yolladı. Bunun yanına Indie sound’unu benimseyen Popstarlar (örnek olarak 2012 yılında bir şarkısında indie kayıtlara laf atan Taylor Swift’in 2020 hali) da eklenince müzik grubu diye tanımladığımız müzik oluşumlarının gölgede kaldığını görüyoruz.

Hazır müzik türleri konuşuyorken müzik grupları artık yok demeyi savunmaya devam edeceksek K-pop gruplarına ayrı bir parantez açıp onları ayrı tutmamız gerekiyor. Yoksa BTS ve BLACKPINK gerçekleri varken “Artık ortalıkta müzik grubu göremiyoruz” diye bir söz söylemek delilik olarak algılanabilir.

Nedenleri saymaya devam edebiliriz ama son olarak da bireyselleşmeden bahsetmek istiyoruz. Zaman zaman çok ünlü grupların grup üyeleri arasında çıkan tartışmaların grupların dağılmasında önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Artık gruplar daha ünlü olmadan bu nedenlerle dağılıyor. Bir de işin içine gelir paylaşımı gibi konuların girmesiyle sanatçıların bireysel olarak yola çıkmaları daha olası gözüküyor.