İNCELEME: HAYLEY WILLIAMS – FLOWERS for VASES / descansos

Hayley Williams’ın geçen sene yayımladığı ilk solo albümü Petals for Armor, tam anlamıyla pandemi döneminin bize beraberinde getirdiği nadir güzel şeylerden biri olmuştu. Paramore’un hiç bitmeyen draması, 10 senelik ilişkisinin bitmesi, çocukluğundan beri yanında taşıdığı karanlık anılar Williams’ı geçtiğimiz beş sene içerisinde derin bir depresyona mahkum bırakmıştı. Hayley Williams ise üç bölümden oluşan Petals for Armor’ı bu dönemde öğrendiği yegane şeyi kalbinde tutarak kaleme aldığını belirtmişti: Kırılganlık, belki de en büyük gücümüz. 

Albümün tüm güzelliği bir yana baştan sona dinlediğinizde buna inanmak oldukça güçtü. İhanete uğramasından bahsettiği Dead Horse bile süslü prodüksiyonu ile çok fazla güldüğünüzde gözlerinizin kenarlarını dolduran yaşların ötesine geçemiyordu. Günün sonunda Hayley Williams belki de bu kırılganlığı kucaklamakta hâlâ yeterince hazır değildi. İkinci solo albüm ise bu karanlık köşelere burnumuzu soktuğumuz kayıtlardan oluşuyor. FLOWERS for VASES / descansos, bir önceki albümün ilk ve ikinci bölümleri arasında bir köprü oluşturuyor. Yani Williams’ın ayrılık sonrası depresyonu ile iyileşmeye başladığı dönem arasındaki süreci konu alıyor.

Bir adamı uzvu hâline getirmiş bir kadının ayrılık sonrası özlem ile yumuşak tarafının kazanmasına izin verdiği bir hikayeyi hüzünle izliyorsunuz. Öfke geçici, merhamet kalıcı bir hale geliyor. Hayley Williams, eşi tarafından aldatıldı ama bu kişinin eşyalarını toplaması iki ayını aldı. Bu kişi, ilişkideki daha hassas olan taraftı. Bir sandalyede saatlerce onunla sohbet edip sigarasını yakan kişiydi. Bu nedenle de aynı kişi çoktan yeni biri ile tanışmış, evlenmiş ve ilk çocuğunu beklerken Hayley Williams, bu kişinin nasıl olduğunu merak ediyor. İşte, tam da bu noktada müzisyenin en kırılgan yanı ile karşılaşıyorsunuz. FLOWERS for VASES / descansos, müzikal açıdan mükemmel ya da belki de çok güçlü bir albüm değil. Ancak kalbi kırık bir kadının sakladığı kırılganlığı açığa vurma cesaretini temsil ediyor. Bu nedenle de Hayley Williams’ın şu ana kadar ortaya koyduğu en güçlü eseri.