PODCAST DİNLEMEK MÜZİK DİNLEMEYE ALTERNATİF MİDİR?

Dinlediğimiz müziği edinme kanalımızı kökünden değiştiren Spotify‘ın bugünlerde yeni bir planı var. Şirket, 2020 yılı itibariyle ABD’nin nüfusunun %50’sine ulaşmış bir yayıncılık formu olan podcast’lere yüzlerce milyon dolar değerinde yatırımlarını yaptı bile. Örnek vermek gerekirse dünyanın en ünlü podcast yayıncısı Joe Rogan ile özel hakları için 100 milyon dolarlık bir anlaşma sağlandı.

Peki şimdilik TDK tarafından bir kelime karşılığı verilmemiş olan podcast nedir? “Retweet” için “sektirme” önerisi getiren TDK’dan “podcast” için ne çıkardı merak ediyoruz. İngilizcede ise ipod’un pod’uyla broadcast’ın (yayın) cast’ını birleştiren bir menşeiye sahip. Bu menşei ile yayıncılığın kolay dinlenebilirlik özelliğiyle öne çıkan ipod’lara benzerliği ile bir adım önde başladı. Zamanla da ekonomiden siyasete, dramdan mizaha ulaşan konulara değinen kişisel ve kurumsal podcast’lerle popülerlik kazandı. Farklı platformlarda kendine yer edindi. Son olarak da Spotify‘ın bu yatırımlarıyla gündeme geldi.

Peki, Spotify bu yatırımlarının karşılığını alır mı? Bu soruyu şirketin yöneticilerine ve 2021 yılında podcast ekonomisinin 1 milyar doları aşacağını tahmin eden pazarlamacılara bırakıp biz kendi sorumuzu soruyoruz. Podcast dinlemek müzik dinlemeye bir alternatif midir?

Geçmişten günümüze tüketilebilmesi için aynı araç ve gereçlere ihtiyaç duyan ürünler hep bir rekabet içinde olmuştur. Bu durumda da müzik ve podcast’in ihtiyaç duyduğu şey dinleme duyumuz. Bu da aralarındaki rekabetin oluşması için yeterli bir sebep. Bu rekabette platformların podcast tarafında yer almaları da podcast’in güçlü bir rakip olmasını sağlıyor. Tabii bunun sebebi de podcast’lerin telif ücretlerine tabi olmaması ve bunun da platformlara kâr sağlama konusunda müthiş bir potansiyel oluşturması. Şunu belirtelim; her ne kadar bağımsız ve dinleyicisi az olan sanatçılar için Spotify veya benzeri platformların telif ücretleri istenilen miktarlarda olmasa da Spotify gibi platformların giderlerinin 3/4’ünü telif ücretleri oluşturuyor.

Önümüzdeki günlerde bu rekabet ne olur tam bilemezken şöyle bir bilgiyi de paylaşmış olalım. Spotify ilerleyen günlerde podcast için özel üyelikler satmayı planladıklarının ipuçlarını vermiş bile.

Bu yazı ilk olarak Avaz Avaz’ın Aposto! haftalık bülteninde yayınlanmıştır. Müzik dünyasına derin bir dalış yaptığımız Headliner köşemizi ilk okuyanlardan olmak için bültenimize abone olmayı unutmayın.