PRIMAVERA SOUND 2022 LINE-UP’ININ BİZE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Geçtiğimiz haftalarda müzik severlerin ağızlarının suyunu akıtan bir görsel yayınlandı. Ya da bakıp bakıp sövdüren. Evet doğru bildiniz önümüzdeki sene Primavera Sound‘da sahne alacak müzisyenler listesi. (Başlıktan da belli etmiş olabiliriz.)

Özellikle kültür sanat etkinliklerinin kapalı ve dışlanmış hissedildiği bu topraklarda bizim hislerimiz daha yoğun oldu. Bu yoğunluğa Euro’nun çift hanelerdeki değerini ekleyince sövenler tarafına toplu bir göç gözlemlendi. Sövmeleri bir yana bırakırsak uzun bir zamandır gerçekleşmeyen müzik festivalleri özelinde değişmesini beklediğimiz şeyler neler olacak, bunun üzerine bir düşündük.

Uzaktan bakıldığı zaman müzik festivali dediğimiz şey kalabalık bir insan grubunun bir araya gelmesi diyebiliriz. Evet biraz fazla uzaktan bakmış olabiliriz fakat temelde dünyayı etkileyen bir pandemiden sonra böyle bir toplanma sürecinde neler değişecek bu önemli bir soru. Bunu yaşayıp canlı canlı göreceğiz ama önceden birkaç olasılık ve tahmin üzerine konuşmak istiyoruz.

Birinci olasılık: İnsanlardaki pandemi korkusu izleyiciler arasında sosyal mesafelere yol açacak. Konaklama konusunda insanlar biraz daha çekingen olacak. Bubble içinde konser izlemeye gelen insanlar göreceğiz belki de. Sahneden müzisyenler “Primavera eğleniyor musunuz?” diye bağırmak yerine aramızdaki mesafeye dikkat edelim diye bağıracak.

İkinci olasılık ise yaygın aşılanma sayesinde daha önceki festivallerden çok da farklı sahneler görmeyeceğiz ve bu da bize bazı ülkelerde kültür sanata hatta eğlenceye verilen önemi gösterecek. Biz de burada ağzımızın suyunu akıtmaya devam edeceğiz. Bilin bakalım bizim tahminimiz hangisi?