REENKARNE ŞARKILAR (MONO)

Kazanın doğurduğuna inanıp öldüğüne inanmayanlar için yazı burada bitiyor ama öldüğüne inanıp tekrar doğacağına inanlar için yazı daha yeni başlıyor. Eski şarkılarda yaşayan sözleri, duyguları, ritimleri tekrar bizlere sunan şarkıları şöyle peş peşe görelim istedik. Reenkarne şarkılar serimizi de böyle açıklayalım. Dışarıdan bakıldığı zaman kurulması zor ilişkileri anlatmaya çalışmak da zor ama keyifli.

Losıng My Relıgıon (1991) – Aman (2006)

Sözleri bakımın aynı hikayeyi farklı yönlerinden anlattığına sizi ikna etmek için buradayız. “Bildiğim doğrular yalan olsa.” ile “losing my religion” aynı şey değilse nedir? Şarkıları peş peşe dinleyin ve hala Aman‘ın Losing My Religion‘ın reenkarne hali olmadığını düşünüyorsanız bize yazın, sizi ikna etmek için daha fazla kanıtlar sunabiliriz.

R.E.M. – Losing My Religion

Eylem – Aman

Shıne On You Crazy Dıamond (1975) – Monument (2014)

70’lerin gitarı yerini 2000’lerin synthesizer’ına bırakmış ama ruhu aynı kalmış. Girişi, yükselişi ve üflemeli çalgı yardımı ile reenkarne hali değil de nedir?

Pink Floyd – Shine On You Crazy Diamond

Röyksopp & Robyn – Monument

No Coke (1990) – Untrust Us (2008)

Kokain üzerine ibretlik hikayeler anlatan bu şarkılar reenkarneye inanmayan insanı reenkarneye inandırır. Tabi ikinci defa dünyaya gelen Untruts Us biraz daha tembel.

Dr. Alban – No Coke

Crystal Castles – Untrust Us

When I’m Sıxty-Four (1967) – Young and Beautıful (2013)

Bir Beatles şarkısı ile Reenkarne Şarkılar yazılarımızın ilkini kapatalım. “64 yaşıma gelince beni sevmeye devam edecek misin?” diyen Beatles ölmüş yerine “Artık genç ve güzel olmadığım zamanlar gelince beni sevmeye devam edecek misin?” diyen bir Lana Del Rey doğmuştur. Bu açık ispatı görmeyenin de gözleri yaşlanmadan kör olmaya başlamıştır.

The Beatles – When I’m Sixty-Four

Lana Del Rey – Young and Beautiful