SALI PAZARI: 16.02.2021 (FEAT. GLASXS)

Son zamanlarda dinlediğimiz şarkıları sunduğumuz Salı Pazarı‘nda bugün yanımızda Glasxs var. Kendine özgü havasının yanında kendine özgü seçimleriyle bizlerle.

GLASXS’İN TEZGAHI

The Weeknd – Escape From LA

Son zamanlarda, ilk çıktığında pek alışamadığım The Weeknd’in son albümü After Hours dinleyip duruyorum. En çok da Escape From LA’i dinliyorum. Şarkının ilk kısmının harika hissiyatı yetmiyor gibi bir anda ilk dinleyişte yeni bir şarkıya geçtiğimizi sandığımız, ama aslında şarkının devamı olan ikinci kısmıyla da beni hep şaşırtıyor.

Låpsley – My Love Was Like The Rain

Pazar günü depresyonuna bir şekilde iyi gelen, galiba genelde (Pavlov’un köpeği gibi şartlandıysam) pazar günleri en az bir kez
açtığım, synthlerle Låpsley’nin dinlendirici ve biraz da tedirgin edici sesini çok severek dinlediğim bir şarkı. Klibi de çok 2000’ler gibi geliyor, sözler özenle sıra sıra dizilmiş, ne tatlı şarkı diyorum.

Arctic Monkeys – Secret Door

Dünyamızın yaşayan en havalı gruplarından Arctic Monkeys ve Alex Turner’ın olduğu tüm projelerin büyük bir hayranı olarak, bu aralar bir ara deli gibi dinlediğim Humbug albümüne geri döndüğümü, albümün bu gizli hazinesini de ayrıca tekrar tekrar dinlediğimi farkettim. Alex Turner’ın şairliğiyle, kuzey İngiliz aksanıyla her seferinde “ee kız n’apmış sonra” diye dinliyorum öyle…

Ashnikko – Cry feat. Grimes

Bu şarkı karşıma nasıl çıktı pek bilmiyorum, sanırım Grimes sayesindedir. Grimes’ın deliliği yetmiyormuş gibi böyle bir düet
yapmışlar. Seviyor muyum sevmiyor muyum emin bile olamadığım, ama insanı dinledikçe bir şekilde gaza getiren bu şarkı da son zamanlarda dinlediklerimden.

HANDE’NİN TEZGAHI

The Avalanches, Rivers Cuomo, Pink Siifu – Running Red Lights

Yine keşfetmek için geç kaldıklarımdan…

Delilah Montagu – Loud

Yeni keşfim ile tanışın. Kendisinin ilk EP’si fazlaca underrated kaldı, keşfedilmesini bekliyorum. Bir Tanışın köşesi her an gelebilir.

The Staves – Devotion 

Başka bir albümün peşinde savrulurken The Staves’in de albümünü pas geçemedim. Gittikçe daha da değerlenen enfes bir iş ile karşı karşıyayız.

Hayley Williams – Over Those Hills

Önümüzdeki birkaç hafta bu köşeye Hayley’nin yeni albümünden farklı şarkılar ile geri dönerim. Bu albüm üzerine bir içerik de yolda.

The Verve – Bitter Sweet Symphony

Arada bir gelen rastgele şekilde bir kült şarkıya sarma isteği. Çık kafamdan!

İREM’İN TEZGAHI

Vampire Weekend – This Life

Uzun bir aranın ardından gelen Father of the Bride çıktığından beri bu şarkıyı canlı dinleyip nakarata defalarca yüksek sesle eşlik etmenin hayalini kuruyordum. Albümden neredeyse iki sene sonra herhangi bir konsere ilişkin, yakın tarihli bir hayalim kalmamış olmakla birlikte hala yüksek sesle nakarata eşlik ediyorum, kendi kendime.

Kanye West – FML

Life of Pablo’nun beşinci yaşını, albümü tekrar tekrar dinleyip kutlarken nakaratına The Weeknd’in eşlik ettiği FML, gündemi birden fazla defa yakaladığı için belki de, albümden bu haftaki favorim.

Cameron Avery – We’re Just Making It Worse (ft. Alexandra Savior)

Senelerdir döne döne YouTube’dan dinleyip bir yandan da Spotify’a gelmesi için adaklar adadığımız şarkının sonunda Spotify’a gelmesiyle her gün tekrar dinleyip her ikisinin de yeteneklerine içimden övgüler diziyorum.

Arlo Parks – Too Good

Geleceği görüyorum: 2021 sene sonu listelerinde sıklıkla göreceğiz.

KRCHMT’İN TEZGAHI

Melis Uslu – Kozmik Çocuk

Kendisini Glasxs olarak tanısak da bu şarkı için bir kez daha kendi ismini kullanıyor ve daha kişisel bir yolculuğa davet ediyor.

Düşün – Pusula feat. Min Taka

Profesyonellikten uzakta ama doğru bir yerde buralı bir grup ile geldim. Cana yakın diye özet geçiyorum. Savunmasız bir anınızda dinlemek üzere.

Natasha Bedingfield – Unwritten

Ülkemizde şampuan reklamı olarak bilinen bu şarkı geçenlerde aklıma düştü ve peşpeşe 20 kere dinleyerek geçiştirdim. Sondaki koroya eşlik ederek Boğaziçi korosu takliti yapıyorum.

Dua Lipa – We’re Good

Dua Lipa albümü salmalı mı artık yoksa başka başka versiyonlarla gelmeli mi kafam çok karışık. Moonlight versiyonunun yeni şarkısı We’re Good’u dinliyoruz.