SALI PAZARI: 20.03.18

Bu hafta da Salı Pazarı’mıza dinlediğimiz her şeyi ayrı ayrı yazdık ve bir playlist yaptık. Keyifli dinlemeler.

EGE’NİN TEZGAHI

Everything Is Recorded by Richard Russell

Açılışı bu yılki favori albümümle yapayım dedim. Açıkçası bu albüm nasıl bu kadar gözden kaçtı, anlamış değilim. Çağımızın en önemli plak şirketlerinden XL’in kurucusu Richard Russell, müthiş bir küratörlükle eskilerden sample’lar ile yeni sesleri buluşturmuş. Bir bakıma uzun yıllar boyu biriktirdiği deneyimin, müzik aşkının dışavurumu bu albüm. Konuk listesi de hayli kalabalık. Bir favori seçmek zor ama ben Mountains of Gold’u şöyle bırakayım, siz yine de albümün tamamını dinleyin bence.

Moloko – Familiar Feeling (Timo Maas Main Mix)

Ara ara Moloko aşkım depreşiyor. Bu hafta da öyle bir hafta oldu. Remixini orijinaline yeğlediğim çok çok nadir şarkılardan:

Cassie – King of Hearts (Richard X Remix)

Remixinden iyi şarkılar demişken, Richard X’in dokunduğu her şeyi altına dönüştürmesine gerçekten hayranım.

Screaming Females – Agnes Martin

Kulaklarım ara sıra şöyle cayır cayır, kadın vokalli punk arıyor. Geçen sene Priests’a çok sarmıştım, ondan önceki yıl da White Lung’a. Bu yıl da Screaming Females’ın albümüyle de bolca vakit geçireceğim, eski işlerini de eşeleyeceğim gibi gözüküyor.

AHMET’İN TEZGAHI

Kaç Canım Kalmış – Tokat

İstanbul sahnesinin en kendine has müziğine ve sözlerine sahip gruplarından, Kaç Canım Kalmış yakın zamanda Şuradan Şurası Bizim isminde yeni bir albüm yayınladı. Albümün açılış parçası olan Tokat ise bu aralar favorim.

Editors – Hallelujah (So Low)

Yakın zamanda albüm çıkaran başka bir grup Editors beni en çok şaşırtan gruplardan biri. Tekrar tekrar dinlemeyle keşfedilen şarkılara sahip olması dönüp dönüp Editors dinlemeye itiyor. Yeni albüm Vioence’in de beni ilk yakalayan parçası Hallelujah (So Low) oldu.

Mazzy Star – Fade Into You

Avusturalya’da gerçekleşek bir festival için tekrar sahneye (eksik olsalarda) dönecek olan Mazzy Star şarkılarını dinlemek için manasız sebepler sunmaya devam ediyor.

Okkervil River – Pulled Up The Ribbon

2010’ların ilk yarısı indie müziğini arayan herkes için Okkervil River 2018’te de hizmetinizde.

BURÇAK’IN TEZGAHI

Current Joys – My Nights Are More Beautiful Than Your Days

Bu haftanın tezaghını övmelere doyamadığım yeni Current Joys albümü A Different Age ile açıyorum. Asla kaçırılmaması gereken şarkılardan yalnızca biri.

Agnes Obel – Familiar

Sıra müzik dünyasında hakkettiği değeri görmeyen bir diğer yeteneğe geldi. Yetenekli olduğu kadar üretken de olan Agnes Obel’la henüz tanışmadıysanız elinizi çabuk tutun derim.

Agnes Obel – Stretch Your Eyes

Bu ihtimali düşünmek bile istemem ama olur da beğenmedim derseniz kendisinin son eserine de bir şans verin derim.

Editors – No Sound But The Wind

Editors yeni albümü Violence hiç yokmuş gibi davranmayı bitirmenin vakti geldi, en azından No Sound but The Wind’i görmezden gelemem.

 

CEMRE’NİN TEZGAHI

Vince Staples – Get The Fuck Off My Dick

Vince Staples’ın, yaptığı son pasif agresif hareket’e  ek olarak, haterlarına verdiği cevabı destekleyen şu şarkısını çok dinledim bu hafta.

 

Current Joys – Become the Warm Jets

Bu şarkıyla Burçak’ın dün yazdığı inceleme üzerine tanıştım ama gerçekten sadece bir günde bu hafta en çok dinlediğim şarkı olmayı başardı. Klibiyle birlikte tekdüzeleşen mental breakdownlarınızı renklendirecek bir şarkı:

Robyn – Dancing On My Own

Bu şarkıyı o kadar çok dinleyip kendi kendime bir şey yokken üzüldüm ki gerçekten anlattığı tarzda bir olay yaşamışım gibi hissediyordum ve sonunda gerçekten de yaşandı bu. Neyse ki Robyn’le benzer bir tatsızlık geldi başıma diyerek avunuyorum.

Banks – Gemini Feed

Banks’e olan aşkımı dile getirmediğim bir ortam kalmadı sanırım, bu hafta da daha önce hakkında konuştuğum albümü The Altar‘a tekrar sarmıştım, bu da en çok takıldığım şarkı oldu.

Hepsinin bir araya topladığımız playliste de hemen buradan ulaşabilirsiniz: