Bu sene 10. yaşını dolduran Vampire Weekend’in kendi ismiyle çıkardığı debut albümüne saygı duruşundayız. 2013’ten bu yana yeni bir albüme dair hiçbir haber alamadığımız ve çok başarılı giden solo çalışmalarını da göz önünde bulundurunca “Acaba ayrılıyorlar mı?” diye düşünüp hüzünlendiğimiz sıralarda, geçtiğimiz sene yeni bir albüm çalışmasında olduklarına dair haber aldık. Üstelik gruptan tamamen ayrıldığını bildiren Rostam Batmanglij de sadece albüm için üçlüye katılıyormuş. Biz de bu heyecanlı bekleyişimizde boş duramayıp -albüm olan- Vampire Weekend’i dinlemeye koyulduk.

Vampire Weekend ile tanıştığım şarkı bu, 9 yıl kadar önce takip ettiğim bir müzik bloggerının paylaştığını görüp ilk dinleyişimdeki mutluluğumu hala her dinleyişimde hissediyorum, ama şu klibe bir bakar mısınız:

 

Oxford Comma kullanma konusundaki dikkatim çok büyük ihtimalle bu şarkıdan kaynaklanıyor. Esprili dilleri ve minik atıflar içeren sözleriyle ne kadar eğlenceli ve tatlı bir grup olduklarını/olacaklarını buradan belli etmişler. Klibin Richard Ayoade tarafından yönetilmiş olması da şarkıyı sevdiren bir başka faktör.

 

Afro-pop tarzı bir şarkı bile çıkararak şu sıralar Baio, Rostam ve Ezra‘nın gittiği yönlerin farklılığına bakarak da görebileceğimiz gibi ne kadar çok yönlü olduklarının sinyallerini de daha 2008 yılından vermişler. Klip yine Richard Ayoade‘den ve bir artısı da Ezra’nın kendinize serenat yaptığını hayal edebiliyor olmanız:

 

Albümün geri kalanı da 10 sene öncesinin heyecanıyla dinlemeniz için hemen burada: