SALI PAZARI: 28.02.2017

Ah! Kosmos – From the Land Below (feat. Lafawndah)

Ah! Kosmos’un adını duyduğum gibi heyecanlanıyorum, sanıyorum ki Bastards denen güzelliği dinleyen ve kendisini en az bir kez canlı izleme şansı bulan herkes de heyecanlanıyordur. Bu topraklarda “başımızdan hiç eksik olmasın” dediğimiz müzisyenlerden biri Başak Günak. Kendisi bu sefer bir başka işbirliğiyle dönmüş ve o gergin, tekinsiz, yoğun Ah! Kosmos havası yerli yerinde ama en azından benim her Ah! Kosmos şarkısında hissettiğim bir “anlatılmaz yaşanır” durumu da mevcut. Sanıyorum ki bir başka yeni şarkıyı da 3 Mart’ta dinleme fırsatına erişeceğiz. Hararetle dinleyiniz:

Dirty Projectors – Cool Your Heart (feat. Dawn Richard)

Şarkıyı ilk çıktığından beri neredeyse her gün en az 3-4 kere dinliyorum, albüm çıktı ve Cool Your Heart’ı dinlemekten albümün kalanını doğru düzgün dinleyemedim resmen. Şimdilik bu sene çıkan favori şarkım diyebilirim. Deneysel pop + herhalde yaşayan en underrated R&B müzisyeni olan Dawn Richard ile Dave’in sesinin uyumu + Solange etkisi (ki şarkıyı dinledikten sonra Solange’ın parmağının olduğunu duymak hiç şaşırtmıyor) + çocuksu ritimler + bir tutam umut, neşe ve aydınlık denklemiyle güpgüneşli günlere ışınlıyor şarkı, dinledikçe mutlu olmamak elde değil. Klibinin güzelliği de cabası.

Ayşe Hatun Önal – Dur Dünyam

Selam Dengesiz’i ilk dinlediğimde Olay ile birlikte en çok dikkatimi çeken şarkı olmuştu ve hala da ikisini döndüre döndüre dinliyorum. Dur Dünyam’ın Sustuysam’a selam çakan havasını ayrı bir sevdim. Sustuysam’ı yıllardır bıkmadan usanmadan dinliyorum, muhtemelen Dur Dünyam için de aynı şey geçerli olacak. (Avaz’daki AHÖ lobisinin asıl temsilcisi Ahmet’in albüm yazısını hala okumadıysanız şöyle alalım sizi.)

Calvin Harris – Slide (feat. Frank Ocean & Migos)

Bana hala çok tuhaf geliyor ama 2017’ye gelmişken müzik dünyasında olan hiçbir şeye şaşırmamak gerekiyor sanırım. Evet, nurtopu gibi bir Frank Ocean – Calvin Harris işbirliğimiz oldu. İşin içinde Frank olunca zaten kötü bir iş beklemek anlamsız. 2017 yazının marşlarından biri olacağı kesin şimdiden. Calvin Harris’ten köşe bucak kaçanlara bile Calvin Harris dinletecek potansiyelde. Bundan sonra kendisinden daha şaşırtıcı işbirlikleri de bekliyorum.

Spoon – Can I Sit Next to You

Ben Spoon’un bu yeni daha danslı, funklı, poplu hallerini de çok sevdim. Hot Thoughts’u da çok beğendiğimi daha önceki salı pazarında yazmıştım. Bana göre diskografilerinde tek bir falso bile bulunmayan nadir rock gruplarından Spoon, o yüzden bu albüm için de beklentilerim tavan.

Arca – Piel

Arca iç gıdıklamaya, sinir bozmaya, kabuslarınıza soundtrack olmaya devam ediyor. Yeni albümü Nisan başında geliyor. Ayrıca kendi sesini kullandığı ilk şarkıymış bu. İçiniz acıyacak, hazır olun:

Thundercat – Friend Zone

Thundercat bu sefer friendzone kurbanlarına sesleniyor. Şarkı kıpır kıpır ve uzaydan sesleniyor ama sözleri o kadar geyik ve tanıdık ki. Evet Thundercat, ben de friendzone’lanmaktansa Diablo oynamayı tercih ederim.