SALI PAZARI: 28.11.2017

Bu hafta da Salı Pazarı için tezgahlarımızı açtık, yeni eski ne dinliyorsak ortaya döktük. Bir de hepsini toparlayıp Spotify listesi yaptık.

EGE’NİN TEZGAHI

Amber Mark – Heatwave

Benim için bu yılın en güzel keşiflerinden biri Amber Mark oldu. Heatwave, adına yarışır bir şekilde tropikal beat’leri ile insanı resmen terleten, benim gibi yazdan nefret eden birine bile yazı özleten bir şarkı. Bu yılki favorilerimden biri.

Alex Lahey – Lotto in Reverse

Alex Lahey, bu yılın en iyi ilk albümlerinden birine imza attı. Hala dinlemediyseniz kendisine bir kulak kesilin derim. Sırf ikisi de Avustralyalı diye biraz yüzeysel bir benzetme gibi gelebilir ama kendisi bana en çok Courtney Barnett’ı hatırlatıyor. Onun nükteli ve gözlemci şarkı yazma tekniğinin daha bir punk sosuna bulanmış ve daha bağıra çağıra söylemelik nakaratlarla bezenmiş hali gibi.

Spoon – The Mystery Zone

Yeri bende çok ayrı olan Spoon’dan bir şarkıyla devam edeyim. Grubun en ortaya karışık ve en sürprizli albümü Transference’ı çokça dinledim bu hafta. Ansızın başlayıp yine ansızın biten The Mystery Zone, kesik kesik dizeleri ve Britt Daniel’ın yarı sarhoş vokaliyle tam arkadaşlarla içtiğiniz bir gecenin sonrası eve yürürken dinlemelik.

Madonna – Sanctuary

Madonna’nın en underrated şarkısı.

AHMET’İN TEZGAHI

Lana Del Rey – Lust For Life feat. The Weeknd

Lana Del Rey’i sevmediğim için bu sene başında çıkan albümünü de hiç dinlememiştim. Ama Stargirl sağolsun Lana Del Rey ile The Weenkd’in albümde birlikte oldukları başka bir şarkı duyunca geç de olsa dinledim. Bu ikili birbirleri için yaratılmamış mı?

Paloma Faith – Guilty

Bu kadının sesi ve tonlamaları o kadar farklı ki insan bir kez dinleyince ara ara kulakları Paloma Faith arıyor. Hazır yeni albümü The Architect’i de çıkarmış sizi de bağımlısı yapayım.

Secret American – Warmth & Shelter

Daha yolun başında bir grubun bir şarkısıyla bu hafta tezgahımı kapatıyorum. Amerikalı grup Secret American’ın şarkısı Warmth & Shelter isminin vaad ettiğini size sunuyor.

HANDE’NİN TEZGAHI

Lowly – Stubborn Day

Kendinizi mutlu etmek için her türlü çabayı gösterdiğiniz ama yine de yataktan kalkamadığınız günlere eşlik etmesi dileğiyle…

Hand Habits – Flower Glass

Geçen hafta Julien Baker ile başlayan depresyon serimiz hızla devam ediyor. Takipte kalın.

Grimes – Kill V Maim

“Grimes ne zaman yeni bir albüm çıkarır acaba?” sorusunu sorduktan 5 dakika sonra bu şarkıyı dinliyordum. Yaklaşık 1 hafta sürdü.

Thee Oh Sees – Plastic Plant

Spotify’da keşfettiğim sıradan bir şarkı olabilecekken etkisinden çıkmam uzun zaman aldı.

Moon Duo – Killing Time

Saykodelik tınılarla bu haftayı kapatıyoruz.

CEMRE’NİN TEZGAHI

Seretan – Persona EP

Geçtiğimiz ayın sonunda çıkan EP’deki şarkıları yayınlandıkça ayrı ayrı dinlemiştim, bir bütün olarak dinleyip sindirmek için ancak bu hafta fırsatım oldu. Konseptinin ilgi çekiciliğinin yanı sıra, oryantal seslerin pek de doğu tarzı olmayan ritimlerle uyumu sizi de ilk şarkıdan yakalayacak bence.

kim ki o – zan

Dört yıllık aradan sonra kim ki o yeni albümü Zan ile gündemimize oturdu. Dört gün önce yayınlandığından beri her gün farklı bir şarkıyı loop’a alıyorum, bugün de albüme ismini veren şarkıya takıldım. Önümüzdeki günlerde burada albüm hakkında daha fazla konuşuyor olacağım şimdilik bu şarkıyı buraya bırakıyorum.

Tuğçe Şenoğul – Bunu Sana Demiştim

Albüm kapağını görüp ilk şarkıyı dinlediğim anda bir süre bu albümden başka bir şey dinleyemeyeceğimden emindim, öyle de oldu. Bir şarkı açıyorum ve albümün sonunu görmeden duramıyorum. Spotify dinlenmelerinin artışından gözlemlediğim kadarıyla hepimiz aynı durumdayız. Her dinleyişimde başka şeyler düşündürüyor, yakın zamanda onları da burada konuşuyor olurum.

Sharon Van Etten – Every Time the Sun Comes Up

Çok sabahlamak zorunda kaldığım haftalarda isimden ve nakarattan ötürü ister istemez bu şarkı geliyor. Umarım bu hafta benim dışımda kimseye bu kadar kötü davranmıyordur.