SAYGI DURUŞU: SHARON VAN ETTEN – EPIC

En fazla kaç defa aynı şekilde hissedebilirsiniz?

Sharon Van Etten ile ilk tanışmam bir Epic şarkısı ile oldu. 2012 yılında Peace Signs şarkısının performans kaydına denk geldiğim o anı hâla hatırlıyorum. Daha önce hiç duymadığınız bir şarkının size tanıdık gelmesine tanıklık ettiniz mi? Tıpkı biri ile ilk tanıştığınızda enerjinizin tutması gibi hissettirir. Sonrasında her adımda kendinizi daha da evinizde gibi hissedersiniz. Size ihanet ettiğinde bile geriye dönüp baktığınızda buruk ama bir o kadar sıcak bir hisle o ilk izlenim geri döner. İşte, Epic de benim için tam böyle bir albüm.

Sharon Van Etten’ın ilk albümü Because I Was in Love, 20’li yaşlarının başında yaşadığı toksik bir ilişkisinin yasını tutuyor. İkinci albüm Epic ise bu yası tutmaya devam ederken zaman zaman gelen dik durma motivasyonunu açığa çıkarıyor. Kimi zaman korkup geri adım atıyor, sonra yeniden ayağa kalkıyor. Hiçbir hikaye lineer gitmiyor. Epic albümünün benim için ne ifade ettiğini düşündüğümde bu açıdan hayatı ne kadar iyi yansıttığını fark ediyorum. Tüm öfke nöbetlerimde arkada Save Yourself çalıyordu. İlk defa ağladığımda yanımda One Day vardı. Sharon Van Etten’ın geçtiği her adımda ben de ona eşlik ediyordum. Ama sadece kendi hikayemin içinde.

Albümün açılışında yer alan A Crime benim bunca zaman sonra bile favori şarkım. İlk başta bu kadar sade bir akış ile bu kadar duyguyu yükleyebilmesi ile gönlümde yer edinmişti. Zaman içerisinde gitarda ilk çaldığım şarkıya, oradan Sharon’ın 2012’de benim isteğim üzerine canlı çaldığı performansa, son olarak da ilk kalp kırıklığımın marşı olmaya doğru evrildi. Sharon Van Etten’ın diskografisinde yer alan ve en fazla hak ettiği değeri bulamadığı için üzüldüğüm şarkısı olsa da A Crime aslında tüm Epic albümünün bir özeti. Yalın ama güçlü. Ufak tefek bir insanın dünyanın tüm yükünü omuzlaması gibi.

Neredeyse 10 senelik bu dönemde 100 kişiye çaldığı Küçükçiftlik Park’tan koca festivallerde eşlik edilen bir isme dönüşmesine tanıklık ettim. Epic ise anlamından hiçbir şey kaybetmedi. Sharon Van Etten, hayatındaki dönüm noktalarından birini kayda aldı. Bir yandan benimkini de…