SAYGI DURUŞU: TRIP HOP

Trip hop, 80’lerin sonu ve 90’ların başında İngiltere ve özellikle Bristol kentinde varlık göstermeye başlamış bir müzik türü. Bu tür, hip-hop’un sample temelli melodilerini funk, cool jazz elementleriyle ve electronica sound’larla birleştirerek iki müzik türünün keskin hatlarından ayrılıp daha psychedelic bir ton ile buluşturması ile biliniyor.

Trip hop bazı kesimlerce -ne kadar birbirinden farklı olsalar da- downtempo olarak da adlandırılır. 90’ların başında özellikle DJ Shadow, Massive Attack ve Portishead önderliğinde canlanmaya başlamış ve Avrupa’nın o dönemki alternatif müzik tercihi hâline gelmiştir. 1991 çıkışlı Massive Attack albümü Blue Lines içinde Safe From Harm ve Unfinished Sympathy şarkılarını bulundurarak bu tür için ilk tohumları atmıştır. Portishead 1994’de çıkardığı Dummy albümüyle insanlara adeta Trip-hop’un ne oldugunu ders niteliğinde anlatmış ve ana akım medyaya tanıtmıştır. DJ Shadow ise bu dönemlerde daha kendi altyapılarını oluşturup İngiltere yeraltı hip hop kitlelerine daha adı koyulmamış olan bu türü, mixtape’leri ve psychedelic beat’leri yeni kişilere dinletmiş ve kitle kazanmıştır.

Trip hop kelimesinin ortaya çıkışı 1994’de Mixmag dergisi yazarı Andy Pemberto’nun kelimeyi DJ Shadow’un In/Flux single’ını açıklamak için kullanması ile olmuştur. Blue Lines ile başlayan bu yükselişi 1993’te Björk’ün Debut albümü, 1994’de Portishead’in başyapıtı Dummy albümü, 1995’de Tricky’nin Maxinquaye albümü ile türün zirve dönemine evrilmiştir. 1998’de Massive Attack’in Mazzenine albümüyle momentum alarak milenyum dönemine giriş yapmıştır. 2000 senesinden sonra ise yine klasik albümler çıkmaya devam etse de yıllar ilerledikçe Trip hop sönmüş ve popülaritesini kaybetmiştir.

Trip hop eskisi kadar güçlü olmasa da Ghostpoet, Zero 7, Thivery Corporation gibi isimlerle hâlâ dinlenilebilir ve ayakta durmayı başarıyor. Tabii ki Trip hop sound’larından etkilenen Lana Del ReyPJ Harvey ve Radiohead gibi bir sürü başarılı grup ve  sanatçı var. Ülkemizde ise belirli bir bilinirliği olan tek grup Da Poet ve İdil Meşe’nin üyesi olduğu Rain Lab.

Ve son olarak Trip hop’a girişiniz için size ufak bir liste hazırladım böylelikle rahat bir biçimde bu türe siz de bir şans verebilirsiniz 😊