TANIŞIN: SAD NIGHT DYNAMITE

İnsanların kişiliklerinin tamamen akışkan bir yapıda olması bana hep ilginç gelmiştir. Herhangi bir durumda ya da koşulda çok farklı bir kişiye bürünebiliyoruz. Ya da en basitinden “sadece canımız istediği için” belirli şekillerde davranabiliyoruz. Bence bu tam olarak da insan olmanın son evresi. (Öhöm – self-actualization) Dinlediğim müziklerde de sanatçıların limitlerin ötesinde, tamamen bağımsız bir şekilde derin sularda dolaşması her zaman takdirimi toplamıştır. Mesela Gorillaz. Bir grup nasıl bu kadar farklı tarzı bir arada dinleyicisine sunabilir?

Şimdi ise sizleri tam olarak bu işi kusursuz yapması ile takdirimi toplamış, aynı zamanda da Damon Albarn ve FKA Twigs onayını almış bir ikili ile tanıştırmak isterim: Sad Night Dynamite. Glastonbury yakınlarında yaşayan Josh ve Archie aslında çocukluk arkadaşılar. Ancak birlikte müzik yapmaları üniversitede ayrı kaldıkları dönemde ortaya çıkıyor. Birkaç ay önce yayımladıkları grup ile aynı adı taşıyan albümleri de tam bu dönemde oluşmaya başlıyor. Grubun tarz paletinin bu kadar geniş olması da ilhamlarının çeşidinden kaynaklanıyor. Örneğin; Archie tamamen dans müziğine ilgi duyarken Josh şu ana kadar daha çok Noel şarkıları yayımlamış. (Ve bundan pek gurur duymuyor)

Sad Night Dynamite, tam anlamıyla bir sample cenneti. Glastonburyli ikili (aslında tam olmasa da ben onları artık bu şekilde tanımlıyorum – çünkü çok cool) müzisyenlerin kendilerinden bile daha büyük müzik icra etmelerinin önemine inandıklarını belirtiyorlar. Bu nedenle de ilhamlarını bir araya getirerek tamamen türler arası bir müzik icra ediyorlar. Karanlık elektronik bir albüm ile karşı karşıya olduğunuzu düşünürken Smoke Hole ile bir anda hip-hop’a selam çakıyorsunuz.

Yazımının tamamlanması ile grubun bir albüm yayımlamaya karar verdiği Icy Violence, tam anlamıyla karanlık dans müziği marşı olarak öne çıkıyor. Mountain Jack ise muhtemelen son birkaç senedir duyduğum en iyi melodilerden biri. Çok kolay bir şekilde herhangi bir Deadpool sahnesinde yer alabilir. Krunk‘ta ise elektro gitarların folklorik yapısı elektronik müzik ile buluşuyor ve deneyselliğin uç sınırlarında dolaşıyorsunuz.

Birçok sevdiğimiz ismin onayını alan Sad Night Dynamite, maalesef pandemi döneminde çıkış yapmalarının acısını şu anda yaşıyor. Keşfedilmeleri beklediğimizden uzak sürecek gibi gözüküyor. Biz ise kendileri ile tesadüf karşılaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. “serendipity” dedikleri bu olsa gerek…