TANIŞIN: STELLA DONNELLY

Son birkaç haftadır Stella Donnelly ismi ile defalarca karşılaşmış olabilirsiniz. Avustralyalı müzisyen bu ay yayımlanan çıkış albümü Beware of the Dogs ile hızlı bir çıkış yaparak bir anda herkesin radarına giriş yaptı. Hâla kendisine denk gelememiş ya da kendisi hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler ile devam ediyoruz.

Perth çıkışlı müzisyen bundan 2 sene önce memleketinde ilk EP’si Thrush Metal‘i yayımladı, bu ay ise çıkış albümü ile hikayelerine devam ediyor. Stella Donnelly’nin müziğinin kökeni hayatının tam kendisi. “Kişisel olan politiktir” sözünün belki de en iyi özeti Donnelly albümünde somutlaşıyor. Mac DeMarco’nun Courtney Barnett ile buluştuğu noktada Stella Donnelly kendi kişisel hikayelerini masaya getiriyor ve ortaya çıkan melodiler kaçırmak istemeyeceğiniz türden. Üstelik bu kişisel hikayeler ile bazılarınızın rahatsız bulabileceği ayrıntılar bir araya gelerek politik sorunlara parmak doğrultuyor.

Çıkış albümünün açılışını Old Man yapıyor. Yaşlı adamların statülerinden güç alarak kendilerinde taciz etme hakkını bulmaları mevzusunu masaya yatırıyoruz. Hemen ardından ise aşk ve ayrılık şarkılarında bir yolculuğa çıkıyoruz. Ancak bu hikayelerde bile ataerkil dünyanın kadınların üzerinde kurduğu baskıya bir başkaldırma dikkat çekiyor. Üstelik bunu yaparken cesur davranması takdir edilesi; çünkü çıkış şarkısı Boys Will Be Boys yayımlandığında övgüleri toplamadan önce eleştiri oklarını üzerine çekmiş bir müzisyen.

Yakın bir arkadaşının tecavüze uğramasından yola çıkarak cinsel taciz/saldırı kültürünün suçluyu aklama çabasını konu aldığı şarkı, herkesin her daim yanında taşıyabileceği bir kayıt. Boys Will Be Boys, zekice gözlemleri ve dolaylı dokundurmaları ile 2017 #MeToo akımının canlanmaya başladığı dönemlerde büyük bir ses getirdi. Stella Donnelly, politik bir duruşa sahip olmakla eleştirilere maruz kalmış olsa da çıkış albümüne de bu şarkıyı ekleyerek, üstelik Old Man ve Tricks gibi şarkılara da yer vererek cesur bir duruş sergiliyor.

Albümdeki favorilerim ise Allergies ve Die şarkıları oluyor. Allergies şarkısında burun çekişleri ve hafif ağlamaklı bir ses ile hikayesini anlatıyor Donnelly. Kişisel hikayesini sevgilisinden ayrıldığı gün ona yazdığı şarkıyı kaydederek her yönüyle sanatına yansıtıyor. Die şarkısında ise varoluşsal bir krizi tamamen esprili ama bir o kadar da derin bir bakış açısı ile ele alarak farklılığını ortaya koyuyor.

Stella Donnelly hikayelerindeki özgünlüğü ile gelecek senelerde sık sık duymak isteyeceğiniz bir isim. Kendisine bir şans vermenizi tavsiye etmenin yanı sıra Salon IKSV sahnesine de çok yakışacak bir isim olduğunu düşünüyorum. Buradan yetkililere duyurulur.

Kapak fotoğrafı credit: Jenn Five