TAYLOR SWIFT ESKİ ALBÜMLERİNİ NEDEN YENİDEN KAYDEDİYOR?

Dikkatlice dinlerseniz ince detayları duyabilirsiniz, mesela Love Story’nin girişindeki banjo rifflerini keskinliği… Taylor Swift tekrar kaydettiği albümü Fearless ile akıllara gelebilecek bütün rekorları kırarken kendisini bu hamleyi yapmaya iten durum üzerine bolca düşündük ve haberdar olmayan okuyucularımızı bilgilendirmek istedik.

Birçok genç müzisyen kariyerine kendilerini ve müziklerini finansal anlamda destekleyebilecek kayıt şirketleriyle anlaşma yaparak başlıyor. Kayıt şirketi bu anlaşma altında üretilen müzikten elde ettiği kazancın bir miktarını müzisyenlere dağıtıyor olsa da finansal kontrolün tamamı şirkette oluyor. Üstelik üretilen bütün müziğin “master hakları” yani orijinal kayıtların mülkiyeti de bu şirketlere ait oluyor. Bu durumda müzisyenler kendi müziklerinin yayımlama ya da çoğaltma haklarını kaybediyor. Bu durumdan mağdur olan isimlerin arasında Paul McCartney, Bruce Springsteen, Prince, Rihanna ve son bir yıl içinde yayınladığı üç albüm ile gündemimizden düşmeyen Taylor Swift var.

Taylor Swift’in 2018 yılına kadar anlaşmış olduğu şirket Big Machine, Taylor’ın kontratı bittikten sonra, endüstrideki rakibi olan neredeyse bütün sanatçıları temsil eden Scooter Braun tarafından satın alınıp sonrasında alakasız bir şirkete satılınca şu ana dek pek çok kez duyduğumuz “master hakları” gündemimize girmeye başladı. Rastgele bir şirketin bir müzisyenin yıllar boyunca çalışılıp üretilmiş çalışmalarını sırf maddi kazanç sağlamak için satın alması sadece bir müziksever olan beni bile rahatsız ederken bir müzisyen için çok zor olmalı. Bu süreçte Taylor, geçmişinin geçmişte kaldığını ve geleceğinin bu durumdan bağımsız olduğunu söyleyerek bu durumu kabullendiğini söyleyerek konuyu kapatmıştı.

Fakat pandeminin turne planlarını etkilemesinin de etkisiyle ortaya çıkan boş vakte sığdırdığı 2 albümün yanında, eski albümlerini kaydedecek vakit yaratmayı da başarmış olacak ki geçtiğimiz Şubat’ta resmi olarak duyurmasının ardından Fearless’ı bu ay yayımladı. Duyuru notunda müzisyenlerin müziklerinin haklarına sahip olmasının en önemli sebebi olarak bir kayıt için sarf edilen bütün emeklerin sadece yaratan kişiler tarafından bilindiğini ve takdir edilebileceğini söylemişti. Fearless (Taylor’s Version)’ın başarısının üzerindeki çok çalışılmış ama bir şekilde yayınlanmamış, bestecilerinden başka kimsenin tanımadığı “From the Vault” parçaların büyük etkisi de bu argümanı kanıtlar nitelikte.

Bir sonraki tekrar kaydedilen albümün 1989 olacağından %99 emin gibiyiz, diğer albümlerin de önümüzdeki birkaç yıl boyunca sırayla gelişini heyecanla bekliyor olacağız. O zamana kadar gelin Fearless’ın Taylor versiyonunu dinleyelim.