TOP 10: SOUNDTRACK

Genellikle insanlar karantina dönemini Netflix gibi online platformlarda film ve dizi izleyerek geçirirler. Tabii filmleri film yapan senaryonun dışında o duyguların bize geçmesini sağlayan arkada çalan müzik ve şarkılardır. Sizler için herkesin duyması gerektiğini düşündüğüm 10 soundtrack listesini hazırladım.

10- KILL BILL -Battle Without Honor Or Humanity

Çok iyi yönetmenin çok güzel filminin bir o kadar başarılı soundtracki:

9- SICARIO – The Beast

Her ne kadar insanlar Jôhan Jôhansson’un Arrival’daki soundtrackini beğense de benim için Sicario’daki daha iyi. Bu soundtracki başka bir filmin arka planına koy komedi filmi bile olsa gerilirsin, öyle bir beste bu.

8- AMÊLIE-Die fabelhafte Welt der Amélie

Amêlie‘nin çok farklı bi dünyası vardı.Bu soundtrack de bizi çok farklı dünyalara götürebilecek bir güçte.

7- ONCE-Glen Hansard

Klişelerden uzak ve samimi olan bu filmin başrollerini filmin şarkılarını da yapan Glen Hansard ve Markêta Irglovâ paylaşıyor. Ama film daha çok müziklerin araya sıkıştırılmasıyla hazırlanan bi film değil de filmi araya sıkıştırmışlar gibi. Glen Hansard’ın bu filmle birlikte En İyi Özgün Şarkı Oscar’ını aldığını da unutmayalım. Hepsi birbirinden güzel olan şarkılarından ben sadece birisini buraya bırakayım.

6- JOKER – Call Me Joker

Sadece 2020’de biri oscar 8 ödül alan kadın besteci Hildur Gudnadóttir‘ın oscar almasını sağlayan bestesi:

5- HOBBIT-Far Over The Misty Mountains Cold

Dinlerken sürekli uzaklara dalmanıza sebep olacak o muazzam soundtrack:

4- HARRY POTTER-Harry & Hermonie

Harry Potter serisindeki filmlerin soundtrackleri inanılmaz derecede çok iyiler. Gerek John Williams gerekse Nicholas Hooper abilerimiz o anda yaşanan duyguyu karşı tarafa geçirmekte üstün başarı göstermişler. Benim ise açılış müziğinden sonra en etkilendiğim soundtrack şudur:

3- THE LION KING – Circle Of Life

En sevdiğim filmden sonra şimdi ise sırada en sevdiğim animasyon filmin soundtracki var. Muhteşem bir hikâyeye sahip olan bu filmin özeti niteliğindeki bu şarkı aslında hayatla da ilgili her şeyi anlatıyor. Hayatın çarkı bu.

2- INCEPTION – Time

The Lion King’den sonra En İyi Film Müziği Oscarı’The Lion King ile alan soundtrackların üstadı Hans Zimmer‘a geldi sıra. Aslında sadece Hans Zimmer’a ait de bir liste hazırlanabilinir. O kadar çok ve hepsi de birbirinden o kadar güzel müzikler ki Hans‘ın eserleri…

1- TENET -Rainy Night In Tallinn

Ve şimdi de sırada ileriki yılların Hans Zimmer‘ı Ludwig Göransson‘a geldi sıra. Oscar‘ını Black Panter‘deki müzikleriyle kazanmış olsa da bence Tenet’teki müzikleri kat kat daha iyi. Bakalım bu sene de Oscar‘ı kazanabilecek mi?

Tüm liste için: