ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR KARDEŞLİK

Problematik müzisyenlerden bahsettiğimizde aklımıza ilk gelen isimlerden ikisi Liam ve Noel Gallagher. Şiddet eğilimli davranışları, içinde Damon Albarn ve JAY-Z gibi isimlerin bulunduğu kavgalı oldukları kişilerin upuzun listesinin yanı sıra en sık duyduğumuz sıkıntı kendi aralarındaki yıllardır sürmekte olan anlaşmazlıklar.

Bu husumetin başladığı noktayı bulmak çok zor, belki Liam’ın doğduğu yıl 1972 olabilir. Noel Gallagher’ın bir röportaj esnasında “Annemi severdim ta ki Liam’ı doğurana kadar” demesine dayanarak ilişkilerinin çocukluk yıllarından süregelen bir rekabetten doğmuş olması muhtemel diyebiliriz. Bu rekabetin altında ise iki kardeşin birbirinden çok farklı olması yatıyor. Noel daha olgun, içine kapanık bir sanatçıyken; Liam ise insanlar tarafından sevilen, bir iki tahtası eksik zamanının “rock’n roll” imajına uygun olan küçük kardeş. Kişiliklerinin farklılıkları kıskançlık ve rekabete yol açmış olsa da besteci ve şarkı yazarı Noel’in “frontman” olmak için gereken özelliklerden yoksunluğunun girişken ve karizmatik Liam tarafından tamamlanmasıyla bu durum Oasis’in başarısının en büyük sebeplerinden biri haline geliyor. Her ne kadar birbirlerini tamamlıyor olsalar da 1994’te Oasis’e büyük ün getiren Definitely, Maybe’nin yayımlanmasıyla kardeşlerin arasını açan asıl olaylar başlıyor. Özellikle 90’lar ve 00’lerin başı Oasis için çok olaylı geçiyor.

1994: Amerika’da gerçekleşen bir performansları esnasında Liam, Noel’i sinirlendirmek için Live Forever’ın sözlerini değiştiriyor ve olay Liam’ın Noel’ın kafasına bir tef ile vurmasıyla ve konser seyircilerine hakaret etmesiyle iyice kızışıyor. 

1995: (What’s the Story) Morning Glory? albümünün kaydı esnasında Noel, Liam’ın stüdyoya o gün gittiği bardan topladığı insanları getirmesi üzerine sinirleniyor ve Liam’ın kafasına kriket sopasıyla vuruyor. (Tabii ki bu sopa ileriki yıllarda koleksiyon eşyası olarak satılıyor.)

1996: Noel, konser öncesi aşırı sarhoş olan Liam’ı sahneye almıyor ve vokalleri üstlenmek zorunda kalıyor.

2000 yılında Liam, Noel’in kızının gerçek babası olup olmadığını sorguluyor (ve sonraki 5 yıl boyunca Noel’in ailesine saygısızlık ettiğini kabul edip özür dilemeyi reddediyor.) Bunun üzerine Noel gruptan ayrılıyor ve grubun geri kalanı turneyi Noelsiz tamamlamak zorunda kalıyor.

Kısa süre sonra Noel’ın geri dönmesi üzerine iki kardeş yaşadıkları sıkıntıları arka plana atıp grubu canlı tutmaya çalışıyorlar. Dört nispeten başarılı albüm ve gittikçe yükselen gerginliklerin üzerine 2009 yılında dananın kuyruğu kopuyor. Liam iş birliği yaptığı bir koleksiyonun turne sırasında sahnede reklamını yapmak istemesi üzerine çıkan tartışmanın sonucunda 2009 yılında Noel, Liam ile birlikte çalışmayı artık kaldıramayacağını söyleyerek kesin olarak gruptan ayrılıyor.

Peki, bu anlaşmazlıkların bittiği anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır. Liam’ın tweetleri ve Noel’ın röportajlar aracılığıyla bunlara cevap vermesiyle gerginlik yıllardır devam ediyor. Tartışmaların olgunluk seviyesiyle ilgili olarak Liam’ın Noel’a “PATATES” dediği tweet’i örnek verebiliriz.

Bu kadar karşılıklı, ulu orta yapılan saygısızlık ve yıllar süren gerginlik üzerine kardeşlik bile olsa bir ilişki onarılamaz diye düşünsek de Liam bu sene başında Noel’i sevdiğini söylediği bir tweet atmıştı ve geçtiğimiz günlerde yapım aşamasında olan bir Oasis filmi için ikilinin birlikte yapımcılık görevini üstleneceği duyurulmuştu. Bu kavga bitiyor mu, bitmiyorsa nereye kadar devam edecek hep birlikte göreceğiz.