İNCELEME: OLIVIA RODRIGO – SOUR

Hikaye oldukça tanıdık: Disney‘in müzikle kesişen yapımlarında rol alan, çocukluğundan beri müzikle içli dışlı olmuş bir isim bir single çıkarıyor… Bu kez bu isim Olivia Rodrigo. Fakat şarkının başarıya ulaşmasının sadece 2021 yılında yaşanabilecek bir yüzü var. Rol aldığı Disney yapımı High School Musical: The Musical: The Series için yazdığı şarkılarla müzik yazarı yüzünü tanıtan Olivia, duygusal anlamda ağır geçen bir günün sonunda yazdığı şarkıyı instagram hesabında paylaşıyor. Şarkının gördüğü yoğun ilginin ardından prodüktörüyle bir araya gelip şarkıyı kaydediyorlar ve şu an her yerde duyduğumuz drivers license bir anda, sadece bir hafta içinde, bütün tiktok’u ve sevdiğimiz bütün müzik yazarlarının sosyal medya hesaplarını kaplıyor. Bir hafta içinde Olivia Rodrigo, SNL skeçlerine konu olacak hatta hemen ardından SNL’e musical guest olarak davet edilecek tanınırlığa erişiyor.

Bu başarılı single’dan dört ay sonra gelen albüm de yine aynı popülariteyi kazanmayı başardı diyebiliriz. SOUR genel olarak tek bir tema üzerine kurulu, Olivia’nın yaşadığı ayrılığı takip eden kalp kırıklığı… Neredeyse her şarkıda kişisel yaşamını ve duygularını, tıpkı idolü Taylor Swift‘in yaptığı gibi, yaratıcılığını körüklemek için kullanıyor. Albümün ayrılık konusundan uzaklaştığı sadece birkaç nokta var. Bunun ilk olarak albümün en başında görüyoruz; brutal sakin orkestral yaylılar ile açılıyor ve aniden gürültülü gitarlar ile kesiliyor. Olivia ardı ardına kendinden olan yüksek beklentilerinden, özgüvensizlikten, anksiyeten, çevresindeki insanlardan, kısacası bir teenagerın deneyimleyebileceği olumsuz her şeyden yakınıyor. Devamında gelen şarkılarda (traitor, drivers license, deja vu) tekrar eden kelime grupları ve temalar birkaç dinlemeden sonra sıkıcı gelmeye başlıyor. Bu noktada yeni bir şey söylemek ya da hislerini başka açıdan ele almaktansa sadece sürekli aklını kurcalayan şeyleri haykırmak istiyormuş gibi hissettiriyor.

Müzikal anlamda albümde Taylor Swift’in etkisini çok açık bir şekilde hissediyoruz. drivers license‘ta Taylor Swift stili bir bridge ve albüm boyunca birkaç defa Cruel Summer ile neredeyse aynı şekilde yükselen bir nakaratlar ile karşılaşıyoruz. Bunların yanı sıra 1 step forward, 3 steps back, direkt olarak Taylor Swift‘in New Year’s Day‘inin melodisi üzerine kurulmuş ve daha önce ele aldığımız üzere master hakları problemleri yüzünden bu melodi şarkıda kullanılmak üzere tekrar kaydedilmiş.

Müzikal anlamda çok güçlü olmadığı halde söz yazarlığını takdir ettiğimiz iki balad’ın (enough for you ve happier) hemen ardından albümün en güçlü parçasına ulaşıyoruz. Lorde‘un vokal stilinden fazlasıyla etkilendiğini düşündüğüm jealousy, jealousy beni her açıdan heyecanlandıran bir şarkı oldu.

Albümün dinleyiciyi tamamen tatmin etmeyen bazı yanları olsa da her şarkıda bulduğumuz birkaç ufak tefek kırıntı ile SOUR, Olivia Rodrigo‘nun parlak bir geleceği olacağına inandırıyor ve kariyerini merakla takip etmemiz için yeterli sebebi sunuyor.