DERMANSIZ DERTLER: YAŞANDI BİTTİ ŞARKISININ ASLINDA KÖTÜ OLMASI

95 çıkışlı bir şarkı içime nasıl bir dert oldu şöyle açıklayayım. Geçenlerde izlediğim bir yayında 90’ların en iyi Türkçe şarkıları listesi dönüyordu. Bu listenin bir ferdi de Yaşandı Bitti şarkısıyla Burak Kut’tu. Orada bu şarkıyı dinleyince kendi kendime dedim ki bu şarkı nasıl 90’ların en iyi Türkçe şarkıları listesine girebiliyor. Bu şarkı en iyi olmayı geçtim iyi bile değil. Tam bu noktada bunu dert edindim. Hem de bu dermansız bir dertti. Derdini seveyim diyorsunuz. Haklısınız. Ama dert böyle bir şey. Bir kere insanın içine düşünce. Yok o şüpheydi. Neyse derdi size anlatacak değilim. Herhalde aranızda hiç derdi olmayan bir insan yoktur.

Geleyim dermansız bu derdime sizi de ortak etme çabalarıma. Önce gelin şarkıyı bir kez daha objektif bir şekilde dinleyelim. Bir de aramızda hiç dinlemeyenler de olabilir. Sonuçta 1995 yılı üzerinden 25 sene geçmiş. Şarkıdan genç arkadaşın iş arama dertlerinde de çok başarılar diliyorum. Şarkıyı dinleyelim;

Şarkı ters bir şekilde başlayarak sizi şok etmeye çalışacağım çabasının ilk denemesini yapıyor. Bu kısmı geçtik. Şarkı girişine geldik. Karanlık bir synth ile açıyoruz şarkıyı. Üstüne piyano ritmi ve rock gitarlar. Aman aman nereye geldik. Davullar da sağlam bir giriş yaptı. Dolgulu dolgulu. Canavar gibi bir vokale hazırız. “Giden gitti, gül, gül ki bitsin dert.” O da ne? Bu nasıl bir vokal Burak Kut. Bitsin dert diyorsun ama dertsiz başıma dermansız dert açıyorsun. Hadi, neyse hangi müzik tarzlarının füzyonlarını dinlemedik ki bunu dinlemeyelim.

Şarkı devam ediyor. Gitarlar üst üste koymaya devam ediyor ama o da ne? Bu sözler ne Burak Kut. “Benimle oynama. Heyecanlıyım, çok çılgınım bebeğim.” Bir de heyecanlıyım, çok çılgınım bebeğim diyorsun ama bu nasıl heyecan? Dediğini bile zor duyuyoruz. Ayrıca aşağıdaki nakaratta bir önceki albümündeki 11 şarkı ismini 7’sini kullanmayı nasıl becerdin? Bu nasıl adanmışlıktır? Azıcık da olsa tebrik etmedim değil. İnanmayan gitsin kontrol etsin.

“Benimle oynama
Heyecanlıyım, çok çılgınım bebeğim
Gün batımında bırakıp gitme
Gel bana, benimle olmak tek çare”

Neyse tebrik etmeyi bırakalım. Sonuçta ben buraya bu şarkının kötü olduğunu anlatmaya geldim. Geliyoruz “kanasın dünyam” kısmına. Madem böyle okuyabiliyorsunuz Burak Bey. Bütün şarkıyı böyle okusanıza. Ama yok hemen “yaşandı bitti.” Gitarlar gidiyor bir yerlere ama Burak Kut’un nefesi yetmiyor.

“Kendini sıkma
Zorlamakla akmaz sahte göz yaşı
Fazla uzatma
Ben delikanlıyım, gözüm görmez hiçbir şeyi”

Geldik yine şarkının rap kısmına. Daha o zamanlar rap o kadar gelişmemiş tabi. 🙂 Bu kısımların böyle okunmasına kim karar vermiş acaba o zaman?

Sonrası zaten şarkının “yaşandı bitti.” kısmı, arada bir gitar solosu(burada videoda 3:56’ta ortaya çıkan Kurt Cobain’e dikkat çekmek istiyorum. Sanırım bir saygı duruşu yapmak istemiş Burak Kut) ve bir kez daha “yaşandı bitti.” kısmı ama bu sefer şarkıyı bitiriyoruz havasıyla.

Diyeceğim o ki. Belli ki Burak abimiz Rock düşkünü, Nirvana falan seven bir abimiz. Ama bu şekilde yapılan bir şarkı Prenses şarkısıyla Dubstep ile Türkçe Pop’u birleştirmeye çalışan Hadise ile biraz da olsa aynı kefeye konulması gerekiyordu. Daha fazla kaşınmadan dermansız derdimle baş başa kalmaya kaçıyorum. Herkese iyi günler.

1995 yılında Burak Kut klibinde beliren Kurt Cobain: