HEADLINER: BİR PLATFORM OLARAK MÜZİSYEN

Müzisyenler, 60 yıldan fazla bir süredir müziklerinin yanında üzerlerinde kendi isimleri yazan t-shirtleri satışa sunuyorlar. Bu da onları sadece müzik üreten sanatçı tanımından bir adım öteye götürerek “bir platform olarak müzisyen” yapıyor. Teknolojinin gelişmesiyle müzisyenlerin kendi platformları genişleyebiliyor ve hatta form değiştirebiliyor.

Çok göz önünde olan bir örnekle başlayalım. Müzisyenlerin sosyal medya hesapları. Tabii ki bu durum şurada şu konser var, burada müzisyen şöyle şarkı çıkardı diye haber veren hesaplardan bahsetmiyoruz. Dinleyicileriyle birebir etkileşime geçen, hatta onların da birbirleriyle etkileşime geçmesine vesile olan isimlerin hesaplarından bahsediyoruz. Türkiye’den bu işi layığıyla yapan bir müzisyenin ismini de verelim. Evdeki Saat’in Twitter’ında yaptığı içerikler ile siteyi kendi platformu içerisine dahil etmeyi başarmış. Böylece yaptıkları müzisyenin müziği dışında da dinleyicilerini, video ve metin içeriklerini tüketen birer tüketiciye de dönüştürmüş oluyor.

Peki t-shirt satışları yerinde durur mu? Zaman zaman canlı konser gelirleriyle yarışacak hale gelen müzisyen merch (ürünleri) araya pandemi girmesiyle tekrar yükselişe geçti. Müzisyenin imajına sahip olma isteği ile müzisyen platformuna maddi bir ürün sahibi bir tüketici olarak dahil olmamıza yol açıyor. Zamanında Listelist için yaptığımız bir seçkiden aklımızda kalan The White Stripes dikiş seti ve Kiss tabutları ile bu tarafta alan çok açık. Bu alandaki bir başka gelişme ise yakın zamanda Spotifyve Shopify‘ın anlaşması üzerine müzisyenlerin ürünlerini tamamen müzik odaklı bir platform olan Spotify üzerinden bile alabilecek olmamız.

Yeni yeni Türkiye’den de haberlerini almaya başladığımız ve bu yazının da kıvılcımını yakan başka bir örnek ise Edis’in bir kripto borsası ile anlaşarak fan token’ı çıkarması oldu. Müzisyen’e müziğini yaratıp sonra kenara çekilmesine izin veren bir sistem içerisinde olmadığımız için müzisyenleri yeri geldiği zaman dinleyicilerin ilgi alakasını devam ettirmesini sağlayan yeri geldiği zaman da para kazanmasını sağlayacak bir platform olarak hayata devam etmeleri şart gibi oldu.