HEADLINER: METRODA İNTERNET VE MÜZİK DİNLEMEYE HAZIRLIK ÜZERİNE

“İstanbul metrosuna internet geldi kitap okuyanlar azaldı” tarzı haberleri göreli çok olmadı. Ben de bu durum üzerinde metroda kendi müzik dinleme alışkanlığım üzerine yazmak istedim. Çünkü şöyle bir geriye bakınca günde toplam 1,5 saatimin geçtiği metro yolculuklarımın her bir saniyesinde müzik dinliyorum ve metroya internet geleli müzik dinleme alışkanlığım değişti.

İnternet gelmeden önce nasıldı? Önce biraz bundan bahsedeyim. Çok seneler önce müzik streaming platformlarına mesafeliydim. Müziğe erişimimi satın aldığım veya satın almadığım (üzülerek bir gözü bantlı emoji) mp3’ler ile sağlıyordum. Fakat gerçekten müzik streaming servisleri müziğe erişimi o kadar kolaylaştırıyor ki önce mırın kırın etsem de sonrasında benimseyerek abonelik kullanmaya başladım. Fakat internet çekmeyen yerlerde bu abonelikler için şarkıları telefonunuza indirmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Bu yüzden günlük metro yolculuklarım başladığı zaman bu hafta internetin çekmediği bu yolculuklarda ne dinleyeceğim diye hazırlandığım bir vakit oluşturmaya başladığımı fark ettim. Ve hazırlığını yaptığım müzikleri de atlamadan sanki kaset dinliyormuşum gibi bir disiplinde yolculuklarıma ekliyordum. Sanki çok seneler önce müzik dinlemek için yaptığım hazırlıkların -ama daha hızlısı tabii- bir benzerini yapıyorum gibi hissediyordum.

Şimdi internetli metro zamanlarına geri dönüyoruz. Geri dönüyoruz derken “Back to The Future” gibi bir durum yok. Sadece günümüzden bahsedeceğim. Metro yolculuklarımda artık müzik streaming servisinin arama boşluğuna ne yazarsam anında çıkabiliyor ve dinlettirebiliyor. Bu da artık müzik dinlemek için yaptığım hazırlıklara bir son demek. Açtığım şarkıyı da anında değiştirebilme imkanı da şarkıdan keyif almaya çalışmak yerine kendime bu şarkıdan keyif alıyor muyum yoksa hemen başkasına geçebilirim imkanı da veriyor. Burada tabii ki de “elinizdekiyle yetinin ondan keyif almaya çalışın” gibi bir düşünceye geçmeyeceğim ama müzik dinlemeye hazırlanma süresi arttıkça ondan keyif almaya çabalama süresi de o kadar artıyor.

Metroda internet benim de birçok işime yarıyor ama bu konuda benim alışkanlığımı değiştirdi ve eğer siz de aynı deneyimleri yaşadıysanız, bilin ki yalnız değilsiniz.