“I MADE THAT B*TCH FAMOUS”

Müzik endüstrisinde kadınların temsiliyetine baktığımızda durum içler acısı. Bu yazının konu ise biraz daha farklı. Kadınların sektördeki eksik temsiliyetinin sektördeki ön yargıların devam etmesine nasıl katkı sağladığına göz atıyoruz.

Kesha’nın Dr. Luke ile olan mücadelesini hatırlayalım. Prodüktörü tarafından fiziksel ve psikolojik olarak defalarca taciz edilen Kesha, uzunca bir süre müzik dünyasından uzak kaldı. Müzik şirketi ile olan sözleşmesi mahkeme tarafından feshedilmedi. Kesha’nın bu davası şirket tarafından“profesyonel” gözükmese de hemen hatırlatalım, Dr. Luke farklı bir isim ile bu sene Grammy’lere aday. Ufak bir Google araştırması yaptığınızda ise Kesha’nın uzunca bir süre yarıda kalan müzik kariyeri ve ağlama fotoğrafları kadar göremeyeceğiniz yegane şey: Dr. Luke’un işlediği suçlar.

Bir röportajında Taylor Swift, kariyerinin başında seksist bakış açısını fark etmediğini ifade ediyor. “Herkes beni küçük kız kardeşi gibi görüyordu. Ancak stadyumlarda çalmaya başladıktan ve başarılı bir kadın olarak görülmeye başladıktan sonra bu durumdan artık o kadar hoşnut değillerdi.” Bruno Mars, Ed Sheeran gibi müzisyenlerin aşk şarkıları ödülleri silip süpürürken Swift’in yazdığı aşk şarkıları, kariyerini tamamen drama üzerine inşa etmesi olarak basında yer buldu. Albüm haklarını kaybettiğinde aynı durum içerisinde bulunan Kanye West için başlık “ne kadar müzik endüstrisini değiştirdiği” üzerine kurulurken Swift için aynı yayıncı haberi şu şekilde duyurdu: “Taylor Swift master haklarının satışı nedeniyle çok öfkeli – yine de çoğu kişiden daha şanslı.” Taylor Swift ise kendi sahip olduğu ilk albümünde erkek olsaydı kariyerinin nasıl olacağı üzerine bir şarkıya yer verdi.

Peki, kadınların karşı karşıya oldukları bu ön yargı neden hâlâ devam ediyor? Müzik endüstrisinde kadınların daha ince, seksi ve arzulanabilir olmasına yönelik bu baskı sektörün egemen olmasından kaynaklanıyor. Medya algısının bu yönde olmasının kökeni için de aynı yargıda bulunabiliriz. Güçlü bir noktaya gelen ve gelmeye yaklaşan bir kadın ise bu ön yargılar için eleştiri oklarına maruz kalıyor. Kendisi bizzat bu egemenliğe bir tehdit olarak algılanıyor. Şimdi onlara inat, sektördeki kadın emekçileri desteklemeye devam.