İNCELEME: BIG THIEF – DRAGON NEW MOUNTAIN I BELIEVE IN YOU

Müzikte daha fazla olanın daha iyi olmadığını şu ana kadar öğrendik. Doğru yerlerde doğru adımları atmak, sadece hayatta değil; müzikte de sizi öne çıkarıyor. Big Thief’in 5. albümü Dragon New Warm Mountain I Believe in You, bütün bu inanışlara ters bir yönde giderek 20 şarkılık ve yaklaşık 1,5 saatlik bir seçki sunuyor. Büyük bir albüm, büyük risk getirir. Big Thief içinse sonuç indie müziğin günümüzdeki en “Hot” grubu olduklarını bize bir kere daha göstermek oluyor.

Amerikalı grup, çıkış albümleri Masterpiece’den beri indie müzik dünyasının göz bebeği hâline geldi. Grubun öne çıkan ismi ve vokali Adrianne Lenker, günümüzün en iyi şarkı sözü yazarlarından biri olarak öne çıkmaya başladı. Üstelik kendi solo albümü ile de bu unvanı sonuna kadar hak ettiğini ispatlamış oldu. 2019’da art arda gelen U.F.O.F ve Two Hands albümlerinden beri hiç durmadan üreten grubun yeni eseri ise yaratıcı anlamda en iyi işleri. Grup ile özdeşleşen sound’u tüm yanlarıyla kucaklamanın yanı sıra country ve pop gibi farklı tarzlardan, hatta farklı dönemlerin modundan esinlenen albüm tam anlamıyla bir folk experimental yapıya sahip.

Adrianne Lenker, hem vokalleri hem de şarkı sözü yazarlığı ile işinin başında. Yakın zamanda şarkıların yazım sürecinde daha “korkusuz” davrandığını söyleyen Lenker’ın yaklaşımındaki değişim meyvelerini yeni albümde veriyor. Ekipten Berk, zamanında Adrianne Lenker için “bir müzisyenden öte, bir şair olarak niteliyorum kendisini”demişti. Berk’in öngörüsü bu albümde karşılığını buluyor ve 20 şarkılık bestelenmiş bir şiir seçkisini karşılıyorsunuz.

Yeni albümdeki şarkılardan bazıları Big Thief’in diskografisindeki en iyi işler olarak öne çıkıyor. Diğerleri ise bu şarkıların yanında sönük kalsalar da başlı başına bakıldığında Big Thief kalitesi ile parlayacak yapıdalar. Albüm ile aynı ismi taşıyan Dragon New Warm Mountain I Believe in You ya da Sparrow gibi şarkılar rahatlıkla herhangi bir Big Thief albümünde yer alabilirlerdi. Üstelik hiçbir şey değişmemiş olurdu. Ancak Amerikalı grup, bütün bu şarkılara beşinci albümlerinde yer vererek duble bir iş ortaya koymayı seçiyor. Sonuç? Herhangi bir şarkıyı öne koymadan harmonize bir süper iş. Albümün tek eksik kalan yanı, diskografideki en iyi işlere de yer verdiği için önceden bahsettiğim şarkıların sönük kalması. Bu da gereksiz derecede uzamış bir albüm hissi veriyor.

Albümün incilerine gelelim. Albüm başlangıcındaki Time Escaping ve Spud Infinity, edebi ve melodik olarak inci değerindeler. İlki dünya müziğinden izler taşırken ikincisi country müziğe selam çakıyor. Özellikle albüm genelinde çok yoğun bir country esintisi var. Folk grubu olarak grubun experimental yanı bu albümde country’den beslenmiş oluyor. Albümün en iyilerinden olan Blurred View’da ise şarkının ismi sound’una yansıyor. Vokaller ve elektro gitarlar buğulu bir şekilde hayata gelirken Lenker’ın en merhametli yanına tanıklık ediyorsunuz. Albümün bir diğer öne çıkan şarkıları ise Wake Me up to Drive ve Promise is a Pendulum oluyor. Özellikle ilki ile diğer hiçbir incelemede karşılaşmamam şaşkınlık verici. Beirut vari tınısı ile Big Thief’in mükemmel indie şarkısını ürettiğini artık rahatlıkla söyleyebilirim. Promise is a Pendulum ise Lenker’ın akustik gitarı ve kendisi ile bizi baş başa bıraktığı birkaç özel şarkıdan biri. Çok rahat bir şekilde bu şarkıyı söylerken Laura Marling’i hayal edebiliyorum.

Bu aralar art arda gelen albümler arasında iki tane double albüm vardı. Beach House ve Big Thief’in albümlerinin pazarlama süreci için izledikleri yol da birbirine oldukça benzerdi. Şarkıların birbiri ardına belirli aralıklar ile yayımlandığı dönemde Big Thief’in bir açıdan Beach House’dan daha akıllıca bir adım attığını düşünüyorum. Beach House’un diskler şeklinde yayımladığı albümde Big Thief şarkılarını seçerek karışık olarak bu roll-out sürecini yönetti. Bu nedenle de daha önce duyduğumuz şarkılara ek olarak büyük yayım gününde yeni harika şarkılar keşfetmiş olduk. Adeta bir drum roll ile gösterişli bir şekilde sahne açıldı. Big Thief için oyun yeni başlıyor.