İNCELEME: TAYLOR SWIFT – EVERMORE

Taylor Swift, tam anlamıyla 2020’yi kurtardı. 2019 ağustos ayında yayınladığı Lover albümünün turnesi için hazırlanırken pandemi ile eve kapanınca hayal gücünü durduramayan müzisyen, geçtiğimiz temmuz ayında folklore albümünü sürpriz olarak yayınlamıştı. The National‘dan Aaron Dessner, Jack Antonoff ve Bon Iver iş birlikli albümün güzelliğini aralık ayı itibariyle atlatmış değiliz. Swift ise hızını alamamış gibi duruyor ki birkaç gün önce sürpriz olarak 9. stüdyo albümü evermore‘u yayınladı.

folklore’un kız kardeş albümü olan evermore, bir önceki albümün kaldığı yerden devam ediyor. Ancak hızın biraz kesildiğini söyleyebiliriz. İlk albümün dahiyane şarkı sözü yazarlığı, hikaye anlatıcılığı ve piyano eşlikli indie melodileri yeni albümde de devam ediyor. Albümün ilk teklisi willow, bir önceki albümün çıkış kaydı cardigan‘ın bıraktığı yerden devam ediyor. Albümün akışına baktığınızda folklore’un akışının bire bir aynısı ile karşılaşıyorsunuz. Her bir şarkı ise bir önceki albümün ihtişamının yanında sönük kalıyor. Bir önceki albümün B-side şarkılarından oluşan bir albüm hissiyatına kapılıyorsunuz.

Tüm bu faktörlere rağmen evermore, baştan sona kaçırmak istemeyeceğiniz bir deneyim sunuyor. Jack Antonoff’un albümdeki favori şarkısı gold rush, synthsizer ile desteklense ve prodüktör koltuğunda Max Martin otursa rahatlıkla 1989 albümünde yer alabilecek bir pop şarkısı. Ancak Taylor Swift, artık mainstream başarılara doyduğu bir noktada. Kariyerinde olgun bir noktada, özel hayatında mutlu ve onu özgür bırakan bir plak şirketinde. Diskografisinde radyoda çalabilecek popüler bir şarkıya ihtiyacı yok.

Kariyerinin en başında kucakladığı müzik tarzı olarak country tekrardan yeni albümde dönüş yapıyor. HAIM iş birlikli no body, no crime bir cinayeti anlatabilecek belki de en yaratıcı şarkılardan biri. cowboy like me‘de müzisyenin tekrardan en incinebilir hâlinde olduğu o ana tanıklık ediyoruz. Albümün en iyileri ise Swift’in büyükannesine ithafen yazdığı marjorie ve Bon Iver iş birlikli evermore. “Asla zeki olduğunu unutacak kadar kibar olma/ Asla kibar olacağını unutacak kadar zeki olma” sözleriyle albümün her bir köşesine yayılmış olan olgunluğu tek bir dizede özetliyor. Albüm kapanışındaki evermore ise muhteşem bir piyano balladı. İçinizdeki sıkışıklığın sonsuza kadar süreceğine dair bir his her tarafınızı kaplıyor. Justin Vernon’un sesini duyduğunuzda ise geri dönülemeyen bir yıkıma doğru sürükleniyorsunuz.

Taylor Swift, kariyeri boyunca hayal kırıklığına uğratan bir albüm yayınlamadı. Ancak müzik dünyasının her bir köşesinden dinleyicileri kendine aynı anda aşık edecek o albümü bu sene folklore olarak yayınladı. evermore’da ise henüz daha doyamadığı ilhamların peşinden gitmeye devam ediyor.