MERCURY PRIZE 2018: FLORENCE + THE MACHINE

Sıkı takipçilerimizin bildiği üzere 20 Eylül akşamı gerçekleşecek olan Mercury Prize‘a Avaz ahalisi olarak bir geri sayım yapıyoruz. Kimin kazanacağı üzerine bahislere henüz daha başlamamış olsak da büyük ödülü kucaklamaya sadece bir adım uzaklığındaki her albüme sitemizde yer veriyoruz.

Serimizin ilk yazısında Everything Everything‘in süper politik ve ateşli albümü A Fever Dream‘i konuk etmiştik. Yeni yazımızda ise Büyük Britanya topraklarının en kuvvetli seslerinden biri olan Florence + The Machine‘e High As Hope albümü ile yer veriyoruz.

Neden Aday Oldu?: Neden olmasın? Hadi kabul edelim, hangi ödül olursa olsun harika bir albüm aday olduğunda adaylığını hiç sorgulamıyoruz. Ancak aynı zamanda gerçekten çok bilinen, tüm sektör tarafından sevilen -albümü her ne kadar kötü olursa olsun- isimleri de bir o kadar sorgulayamayacak duruma geldik. Ülkesinin en güçlü seslerinden ve en tanınan yüzlerinden biri olarak Florence + The Machine’in aday olmaması için hiçbir sebep yok. Welch liderliğindeki grup daha önce de çıkış albümleri Lungs ve bir önceki uzunçalar How Big How Blue How Beautiful ile aday olmuştu, ancak maalesef kazanamamıştı.

Albüm Hakkında Ne Düşünüyoruz?: Belki de bu yazıyı benim yazmam fazlasıyla talihsiz oldu. Florence + The Machine’in şu ana kadar yayımladığı hiçbir materyali beğenmemiş bir müzik hayranıyım. Yine de Florence Welch’in samimi ve en amatör olduğu dönemlerde bile profesyonelliği ile parlayan şarkılarına her zaman gıpta etmekten de çekinmedim. High As Hope ise diğer albümler ile karşılaştırıldığında belki de en komplike ve üzerinde bir düşünceye sahip olması en zor uzunçalarları. Florence Welch, yemek bozukluklarına atıfta bulunarak hiç olmadığı kadar kişisel bir alana geçiş yapıyor. Üstelik kendisinin de dediği gibi şarkıların yazım sürecinde başladığı noktaya dönüş yaparak her şeyi basitleştiriyor. Bir yandan ise her şey anlattıkları dertler ile paralel bir şekilde karmaşıklaşıyor. Bu albümün fazla prodüksiyon kurbanı olduğunu düşünüyorum. Dinledikçe güzelleşen ancak hiçbir zaman yeterince güzelleşmeyen bir albüm olarak hayal kırıklığına uğratıyor.

Kazanma Şansı Nasıl?: Lungs ve How Big… gibi daha önce ödüle aday olan uzunçalarları bu albüme kıyasla çok daha güçlü işlerdi. O albümlerin bile büyük ödülü kucaklayamadığını düşününce bu senenin güçlü adaylarının yanında High As Hope uzunçalarının fazlasıyla zayıf kaldığını düşünüyorum. Daha az bilinen, daha çok elinden tutulmayı hakkeden ve daha güzel işler çıkaran birçok aday var bu sene. Mercury ödülünü bu albümün kazanması benim için fazlasıyla şaşırtıcı bir o kadar da hayal kırıklığı olur.