MERCURY PRIZE 2018: WOLF ALICE

Mercury Prize için geri sayıma devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere 20 Eylül akşamı gerçekleşecek tören öncesinde büyük ödüle aday olan tüm albümlere tek tek sitemizde yer veriyoruz.

Everything Everything ile başlayan, Florence + The Machine ile devam eden serimizin bugünkü davetlisi geçtiğimiz ay Gezgin Salon kapsamında bu topraklara da uğrayan ve uzun zamandır izlediğim en iyi performanslardan birini gerçekleştiren Wolf Alice oluyor. Kendileri Visions of a Life ile bu sene ödüle aday, benim kendi şahsi fikrime göre de ödülü kucaklamaya hiç olmadığı kadar yakın. Üstelik aynı zamanda hiç olmadığı kadar da heyecanlılar.

Neden Aday Oldu?: Büyük Britanya’nın müzik sahnesini bir dönemlerde gitar gruplarının ayakta tuttuğunu inkar edebilir miyiz? Ancak son birkaç senedir bütün büyük gitar gruplarının keskin bir dönüş ile pop müziğin sularında yüzdüğünü görüyorduk. İşte, tüm gruplar tam da bu yöne doğru ilerleyedursun, Wolf Alice 2015 yılındaki çıkış albümleri My Love is Cool ile gitar müziğini yeniden canlandırdı. Kendilerinin boş bir şekilde akor basmaktan ibaret olduğunu düşünenler bir yana o sene Mercury Prize’a aday oldular, ancak maalesef Benjamin Clementine‘in At Least for Now albümüne kaybettiler. Geçen sene yayımladıkları Visions of a Life 2017’nin en iyi işlerinden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda grubun farklı altyapılarda, birbirinden farklı tarzlardan etkilenerek gitar müziğine nasıl değer kattıklarını kanıtladı. Daha ne olsun…

Albüm Hakkında Ne Düşünüyoruz?: Visions of a Life farklı tarzları bir araya getirerek parçalarından daha büyük bir bütün oluşturması ile gönlümüzü kazanmıştı. Yuk Foo ile punk’a doyarken hemen ardından gelen Beautifully Unconventional ile 70’lere ışınlandık. Günlük hayatta karşılaştığınız her türlü ilişkiyi olduğu gibi özetleyen samimi şarkılar ortaya koymaları ile gönlümüzü kazandılar. Mesela Sky Musing ile uçakta aniden gelen panik atak hissini, Formidable Cool ile havalı görünen ve kalp kırması kaçınılmaz olan tehlikeli erkekleri ve Space & Time ile depresyon döneminde -hiç konuşulmasa da- bedene vuran o ağır hissi bu albümde konu aldılar.

Kazanma Şansı Nasıl?: Gayet yüksek. Wolf Alice kendi bulundukları sahnede ölen bir akımı, ona anlam kazandırarak yeniden canlandırdılar. Üstelik henüz daha yolun başında olmalarına rağmen yüksek performans sergileyen bir albüme imza attılar. Büyük ödülü kucaklamaları hiç fena olmaz. Kısacası kendilerinin destekçisiyiz.