SAYGI DURUŞU: ALMORA

Senfonik Rock tarzını dinlediğim ilk Türk grubu olan Almora’nın kuruluşunun bu yıl 20. yılı. Maalesef 2008’den beridir de onlardan yeni bir şey duyamıyoruz. Belki de 2008’deki Kıyamet Senfonisi albümü gerçekten de o kadar muhteşem ve takdire şayandı ki zirvede bırakmak istediler. Ben de onları ilk Kıyamet Senfonisi albümündeki Ay Işığı Savaşçısı şarkısıyla tanımıştım. Geçirdiğim o ilk şok hâlâ ilk günkü gibi aklımda. Şarkının Türkçe olduğunu duyduğum o ilk an Türkçe olduğundan emin olmak için sesini sonuna kadar açmıştım, emin olduktan sonra tüylerim diken dikendi.

Şarkılarını dinlediğim zaman kendimi Orta Dünya’da gibi hissediyorum. Hatta Almora’nın bazı şarkılarını soundtrack olarak Orta Çağ filmleri olan Lord Of The Rings, Hobbit gibi filmlerde dinlemeyi çok isterdim.

2001 yılından beridir 5 albüm 3 single çıkaran Almora, yurt içinin yanı sıra yurt dışında da birçok başarılara imza attı. Kıyamet Senfonisi albümü, büyük müzik marketlerin ‘En Çok Satanlar’ listesinde 1 numara oldu ve haftalarca en üst sıralarda yer aldı. Bu albümde yer alan Tılsım şarkısı Amerika merkezli dijital müzik platformlarından DigitalDreamDoor’da senfonik rock tarzında “Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkısı” arasında gösterildi. Bunların yanında Japonya’da iki, Meksika’da dört albüm yabancı plak şirketleri tarafından yayınlandı.

Benim bildiğim ve dinlediğim Senfonik Rock tarzı söyleyen birkaç grup var ve bunlardan en iyisi açık ara Almora. Umarım yeni nesil yerli rock gruplarının içlerinden de Almoralar çıkar. Kuruluşunun ardından 20 yıl geçmiş ama etkileri sonsuza kadar sürecek gibi.

Siz de Senfonik Rock müziğini en iyisinden dinlemek isterseniz buyrunuz Kıyamet Senfonisi: