SAYGI DURUŞU: THE STROKES – IS THIS IT

2000’li yıllara girerken bir ucu yüksek sesli amfilere bağlı gitarlar artık yeraltı (underground) sahnesinin bir parçasıydı. Ramones’in 70’lerde yaptığını 2000’lerde yapmak üzere New York’tan bir ses yükseldi. Gitarı düştüğü yerden milenyuma taşıma görevi Is This It albümüyle The Strokes’un omuzları üzerindeydi. Açtıkları bu yol kimi isimleri derinden etkiledi, kimi isimleri de derinden yaraladı. Is This It’in yayımlanmasının yirminci senesinde The Strokes, hangi isimleri etkilemiş? Onlara nasıl yollar açmış? Şöyle bir yazalım istedik.

“Strokes grubunda biri olmak istedim.” diye yola çıktığını en sonra Star Treatmentşarkısının giriş cümlesinde kullanarak The Strokes’tan ilham alan gruplar listesinde tepeye tabii ki Arctic Monkeys geliyor. Alex Turner, evlerinin garajına The Strokes sayesinde girdiklerini birçok kez belirtmişti. Grubun ilk işlerinde de The Strokes’un nasıl bir etkiye sahip olduğunu duymak için de sadece bir çift kulağa ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz.

Güney’in The Strokes’u olarak adlandırılan Kings of Leon’dan Caleb Folowill ise grubu ilk defa gördüklerinde “rock and roll” geleneğinin izlerini The Strokes’ta buluyor ve onlar gibi olmak istediğini dile getiriyor. Sanırız bu istediğini de beraber yaptıkları Amerika turnelerinde onları gözlemleyerek elde etmiştir.

Motive sağlayıcı etkisini ise The Killers grubunda görüyoruz. The Killers grubunun solisti Brandon Flowers’ın bir müzik dergisine verdiği röportajda, “Is This It albümünü ilk duyduğumda depresyona girdim ve üzerinde çalıştığım bir tanesi hariç (o şarkı da Mr. Brightside oluyor.) hepsini çöpe yolladım.” demesi Strokes’un The Killers grubuna etkisini gösteriyor ve yaşadıkları rekabet hakkında bizlere güzel bir detay sunuyor.

Tabii en kötü etkilenen isimlerden birinden de bahsetmek gerekiyor. Yakaladıkları medya ilgisini, deri ceket giyen New Yorklular çaldırınca istedikleri ilgiyi sürdürememeleri The Strokes’un kötü etkiledikleri isimlerin başına Travis’i yazdırıyor.

Toparlamak gerekirse, bu isimlerin yanında Vampire Weekend, Yeah Yeah Yeahs, The Kooks ve sayabileceğimiz onlarca yeni nesil gitar grupları sonrasında indie rock olarak tanımlanacak bu genre’ya ışık tutulmasını sağlayan The Strokes’a borçlu kalacaklar.