TAM AŞILILARLA TAM KAPASİTELİ KONSER DENEMELERİ

2020’nin mart ayında bütün konserlerin bir bir iptal oluşundan beri çok beklediğimiz o zamanlar aşılanma oranlarının artmasıyla yaklaştı ve hatta geldi bile. Hem ülkemizde hem dünyanın dört bir yanında konserler geri dönmeye, sanatçılar turnelerini duyurmaya başladı. Peki, bu hâlihazırda gerçekleşmiş olan konserlerde durum nedir, kimler katılmıştır, herkes güvende hissetmiş midir merak ettik.

COVID-19 salgınının başlangıcından beri gerçekleşen büyük çaplı konserlerden biri üç hafta önce New York’ta Madison Square Garden’da gerçekleşen sadece aşılarını tamamlamış kişilerin katılabildiği Foo Fighters konseriydi. Fikir her ne kadar güvenli gibi hissettirse de pratikte maalesef öyle olmamış, katılımcıların aşı kontrolleri üstünkörü bir şekilde yapılmış. Birçok katılımcı konser sonrasında, sırada beklerken tanık oldukları sahte ya da başkasından ödünç alınmış belgelerle giren insanların yoğunluğundan rahatsızlığını belirtmiş. Bütün bunların üzerine bir de konser alanına girişte aşı karşıtlarının yaptığı protesto gösterisi de her şeyin üzerine tuz biber olmuş. Yine Amerika’dan bir başka aşı kampanyası ise Florida’da gerçekleşmiş, konser biletleri aşı olmuş olan kişiler için 18 dolar iken aşı olmamışlara 1000 dolara satılmıştı.

Bir başka örnek ise iki hafta önce Polonya‘da gerçekleşti. En az 15 gün önce ikinci aşısının olduğunu kanıtlayan 10.000 kişi, üç yıl önce Zorlu PSM’de izleme fırsatı bulduğumuz DJ Boris Brejcha’nın performansını izledi. Başarılı geçen bu denemenin ardından aynı organizatörler, ağustos ayında daha kalabalık bir festival için hazırlıkları hızlandırdı. Bunların öncesinde Çin’de ve İsrail’de de benzer şekilde başarılı geçen konserler gerçekleştirilmiş. Konser sonrasında konserin gerçekleştiği şehirdeki vaka sayılarında herhangi bir değişiklik yaşanmamıştı.

Önümüzdeki bu örneklerin ışığında, hepimizin güvende hissettiği konserlerin geri dönmesini dilerken okuyucularımızın fikirlerini de çok merak ediyoruz. Düşüncelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz şuradan katılabileceğiniz kısacık bir anket hazırladık. Sonuçlarını ise önümüzdeki hafta Twitter hesabımızda bulabilirsiniz.